Yer çekimi etkisi ile hareket eden özgün bir tekerlekli ayakkabının tasarımı ve prototipinin imalatı
The design of novel wheeled shoe moving by the gravity effect and manufacturing of its prototype
  1. Tez No: 599280
  2. Yazar: YILMAZ SERPİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
“Yer Çekimi Etkisi İle Hareket Eden Özgün Bir Tekerlekli Ayakkabının Tasarımı”konulu yüksek lisans tez çalışması kapsamında,insan ağırlığının etkisi hareket edebilen denge riski azaltılmış özgün bir tekerlekli patenin tasarımı yapılarak sanal ortamda prototipi oluşturulmuştur. Oluşturulan sanal prototip üzerinde statik, dinamik ve kinematik esaslı yapısal analizler yapılarak denenmiştir.Bu çalışmanın konusu, kapsam itibariyle, tekerlekli paten sistemi kategorisine girmekle birlikte geliştirilen paten tahrik mekanizmasının yapısı ile farklı alanlara uygulanabilirliği, güvenli kullanım olanakları, ergonomik ve ekonomik kullanım güvenliği gibi öğelerle emsallerinden ayrılmakta ve özgün değer yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the post graduate thesis themed as“The Design of a Novel Wheeled Shoe Moving by the Gravity Effect”, a prototype was built in a virtual environment by designing a novel wheeled skater whose risk of stability was reduced by being able to move with the effect of the human weight.The constituted virtual prototype was tested by making statically, dynamically, kinematically based structural analyses. Although the theme of this study takes place in the wheeled skater system category by its scope, it is differentiated from its counterparts by the structure of developed skater drive mechanism such as by its applicability to different areas, safe usage possibilities, ergonomically and economically utilization security and creates original value.