Deplasmanlı milli ligde oynayan basketbolcuların üst ekstremite morfolojik özellikleri, istemli maksimal hareket genişlikleri, izometrik kuvvet ve serbest atış arasındaki ilişkiler
The Relationship among anthropometric measurements, range of motion, isometric strength and free throw in elite basketball players
  1. Tez No: 59930
  2. Yazar: CENGİZ ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEHİCE YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
VI. Öz DEPLASMANLI MİLLİ LİGDE OYNAYAN BASKETBOLCULARIN ÜST EKSTREMİTE MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ, İSTEMLİ MAKSİMAL HAREKET GENİŞLİKLERİ, İZOMETRİK KUVVET VE SERBEST ATIŞ ARASINDAKİ İLİŞKİLER Yapısal faktörler insan hareketini ve sportif performansı etkileyen önemli etmenlerdir. Bu çalışmada basketbol sporu temel alınarak Deplasmanlı Milli ligde Çukurova yöresinde basketbol oynayan yaş ortalaması 21 ± 4.44 olan 15 erkek ve 19 ± 2.07 olan 25 kız toplam 40 elit basketbolcunun üst ekstremite morfolojik özellikleri, istemli maksimal hareket genişlikleri(Range of Motion=ROM), bu genişliklerdeki izometrik kuvvet ve serbest atış arasındaki ilişkilerin saptanması amaçlandı. Clavicula uzunluğu mezura, üst ekstremite segment uzunlukları kayan kaliper, boy uzunluğu boy ölçer, vücut ağırlığı elektronik baskül. ROM goniometre, izometrik kuvvet ölçümleri el dinamometresi, serbest atış ise Etiskol'un serbest atış testi ile ölçüldü. Deneklerin bireysel özelliklerini saptamak amacıyla ölçüm öncesi bir bilgi formu düzenlendi.İstatistiksel analizler için CSS Programında 3 yönlü ANOVA, Adımsal çoklu regresyon ve nonparametrik Spearman R testleri uygulandı. ANOVA testinde grupların farklı olması durumunda eşit büyüklükte olmayan örnekler için TUKEY-HSD testi ile farklılığın hangi gruptan kaynaklandığı saptandı. Bütün testlerde anlamlılık düzeyi P< 0.05 olarak kabul edildi. Boy uzunluğu erkeklerde 187 ± 0.88 cm, kızlarda 172 ± 0.51 cm saptandı. Üst ekstremite uzunluk ölçüleri bakımından aynı bireyde sağ ve sol tarafta anlamlı farklılık bulunamadı(P>0.05). Sağ taraf referans olarak alındığında erkeklerde clavicula uzunluğu 16.2 ± 0.70 cm, kol uzunluğu 34 ± 2.02 cm, önkol uzunluğu 24.9 ± 1.63 cm, el uzunluğu 14.7 ± 1.21 cm, kızlarda clavicula uzunluğu 15.1 ± 0.80 cm, kol uzunluğu 30.6 ± 1.36 cm, önkol uzunluğu 22 ± 1.13 cm ve el uzunluğu 1 3.6 ± 0.91 cm olarak belirlendi.Uzunlukları etkileyen en önemli etmenin cinsiyet olduğu(P=0. 000063) ve cinsiyet ile mevki arasında da anlamlı bir etkileşimin bulunduğu saptandı(P=0.004). Scapula şeklinin omuz ekleminin elevasyonunu ve scapulanın hareketlerini ileri derecede etkilediği belirlendi. ROM ve İzometrik kuvvetin erkeklerde kızlara göre daha fazla olduğu(sırasıyla P=O.003692 ve P=0.000187) ve izometrik kuvvetin ROM'a doğrudan bağlı olduğu da saptandı.
Özet (Çeviri)
VIII. ABSTRACT THE RELATIONSHIP AMONG ANTHROPOMETRIC MEASUREMENTS, RANGE OF MOTION, ISOMETRIC STRENGTH AND FREE THROW IN ELITE BASKETBALL PLAYERS The morphology is the important factor that affects both the human motion and the sportive performance. This study was designed to examine the relationship among the antropometric measurements, range of motion (ROM), isometric strenghth of upper extremity and free throw. 1 5 males and 25 females (n=40) league basketball players in Çukurova region volunteered to be subjects for this investigation. The mean age of male was 21 ± 4.44 SD and that of female was 19 ± 2.07 SD. Stature was measured using a movable antropometer. Weigth was measured with electronic scala. The length measurement of clavicle was made with meter stick. Sliding caliper was used for the measurement of upper ekstremity segment length. Range of motion was measured goniometrically. The measurement of isometric strength was made using a hand-grip dynamometer. Etiskol Free Throw Shot test was used for the determination of free throw numbers. All measurements repeated three times and the average was recorded. A data form was completed by the players in order to gather an information about personel qualification. Data were analyzed with three-way [gender(male,female) x position(guard,forward and center) x scapular type ( convex, concave and straight)] between-repeated measures ANOVA and step-wise multiple regression followed by nonparametric Spearman R using complete statistical system (CSS) program. Tukey-HSD (for unequal size samples) post hoc analyses were used to examine pairwise comparisons. For all analyses a- level was set at 0.05. Stature was 1.87 ± 0.88 cm for male and 1.72 ± 0.51 cm for female. There was no significant intraindividual difference in upper extremity segment lenghts (P>0.05). By taking right side as a reference, the mean lenghts were as follows: XIIIThe measurements of male; the clavicular length =16.2 ± 070 cm, shoulder-elbow lenght = 34 ± 2.02 cm, elbow-wrist length = 24.9 ± 1.63 cm and hand length = 14.7 ± 1.21 cm. The measurements of female; clavicular length =15.1 ± 080 cm, shoulder-elbow lenght = 30.6 ± 1.36 cm, elbow- wrist length = 22 ± 1.33 cm and hand length = 13.6 ± 0.91 cm. Three-way ANOVA showed that Gender was the main effect for the segment lengths (P=0.000063). There was significant interaction between gender and position (P=0.004). ROM and isometric strength of male were significantly greater than that of female (P=0. 003692). The scapular type was the highly significant main effect for the abduction of arm and the movements of scapulae (P= 0.000). Multiple regression indicated that isometric strenght was related to ROM.