Özel spor salonlarına devam eden kişilerin nitelikleri ve beklentileri
The Characteristics and expectations of people attending private fitness centers
  1. Tez No: 59931
  2. Yazar: A. TANER KURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ÖZTÜRK KUTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Özel Spor Salonlarına Devanı Eden Kişilerin Nitelikleri ve Beklentileri VI. öz Teknolojinin insan hayatının her anma, her alanına girmeye başlaması ile birlikte yaşam gitgide kolaylaşmıştır. Şüphesiz ki bu arzu edilen bir gelişmedir. Fakat bu gelişme insanı tembelliğe itmiş onu hareketsizliğe alıştırmıştır. Hareketsizlik ise insan sağılığını olumsuz yönde etkilemiştir. Çağımızın en büyük hastalığı şişmanlık ve zeminini oluşturduğu kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol seviyeleri insanların yaşam süresini bir hayli kısaltmış ve yaşanan bu kısa sürenin de kalitesiz geçmesini sağlamıştır. Bu dönemde insanların hayatına spor ve sporun yapıldığı alanlardan belki de en önemlisi olan özel spor salonları girmiştir. İşte bu araştırma özel bir spor salonuna devam eden insanların beklentilerini, niteliklerini belirlemek ve onları daha sağlıklı ortama kavuşturmak amacı ile yapılmıştır. Araştırmamıza İstanbul-Ankara-Mersin ve Adana illerinde faaliyet gösteren değişik kesimlerdeki spor salonlarına devam eden 764 gönüllü denek katılmış ve bu cietiuklere 20 sayıdan oluşan anket uygulanmıştır. Alınan cevaplar neticesinde, özel spor salonlarındaki en büyük problemin salon standartları, eğitmen ve uzman kişiler olduğu kanısına varılmıştır. Ayrıca insanların spor ve sağladığı yararlar ile kendileri için uygun aktivite çeşitlerinin bulunması konusunda daha fazla bilgilendirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu konuyla ilgili olarak anket sonuçları değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. xVII. ANAHTAR SÖZCÜKLER Özel Spor Salonları Sağlıklı Yaşam Herkes İçin Spor Aerobik XI
Özet (Çeviri)
The Characteristics and Expectations of People Attending Private Fitness Centers VIII. ABSTRACT Life has become much more easier to live by taking the advantage of technology and there is no doubt that we wont that. However, as the technology improues, people become more and more lazy. And people don't need to move frequently as they did. Moving is considered to be very crucial for health. Obesity, which is known to be the most important disease in recent decades, also causes heart diseases, high blood pressure and high colestrol. And these diseases prevents to live langer and healthier. As a result of all these factors fitness centers came into scene and these fitness centers help people to keep fit ami to be much more healthier in different living conditions This research has been made to clear the expectations, qualifications of these people who attend a fitness center, and also aims at providing thes a healthy life. This research has been tested on 764 people who participate fitness centers in Istanbul, Ankara, Mersin and Adana. The questionan consists of 20 questions. (As a result this research) An evaluation of this research shows as that the biggest problems are the fitness center conditions and standarts, specialists and educators. Also it is claimed that people should be conscious about the activities which are oppropriate for their health and situation. Questionare results has been