Çanakkale kent merkezi örneğinde kent meydanlarının mekansal analizi
Spatial analysis of urban squares over Çanakkale city center example
- Tez No: 599301
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY CENGİZ TAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma, kentin sahip olduğu doğal ve kültürel değerler ile kent kimliğini dikkate alarak, Çanakkale kent meydanlarının mekânsal analizini içermektedir. Araştırmaya konu olan İskele Meydanı, Şair Ece Ayhan Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı kent değerlerini ve kimliğini yansıtacak şekilde yeniden tasarlanmış, projeler üretilmiştir. Araştırmaya konu olan kent meydanları alan envanter ve analizi yapılarak önce eskiz üzerinde çalışılmış daha sonra meydanların AutoCAD 2018 programında yapısal ve bitkisel uygulama planları çizilmiş, Sketchup 2018 ve Lumion 8.0 programlarında ise üç boyutlu modelleri ve görselleri hazırlanmıştır. Çalışma, kent meydanı kavramını Peyzaj Mimarlığı meslek disiplini çerçevesinde incelemiştir. Kent meydanı karakteristiği gösteren İskele Meydanını, Şair Ece Ayhan Meydanının ve Cumhuriyet Meydanının kent kimliğinin birer yansıtıcıları olarak bütüncül ve sürdürülebilir tasarımını amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The study includes spatial analysis of Çanakkale city squares, taking into consideration the natural and cultural values of the city and the identity of the city. Iskele Square, Şair Ece Ayhan Square and Cumhuriyet Square, which were the subject of the research, were redesigned to reflect the city values and identity and projects were produced. The inventory and analysis of the urban squares, which were the subject of the study, were first studied on the sketch, then the structural and plant application plans of the squares were drawn in the AutoCAD 2018 program, and three-dimensional models and visuals were prepared in Sketchup 2018 and Lumion 8.0 programs. The study examined the concept of urban square within the framework of Landscape Architecture professional discipline. Scaffold Square, which has the characteristic of the city square, aimed at the holistic and sustainable design of Şair Ece Ayhan Square and Cumhuriyet Square as reflectors of the urban identity.