El-muktedab ile beş nahiv kitabının sistem açısından mukayesesi
System comparison of al-muktadab and fi̇ve syntax books
  1. Tez No: 599309
  2. Yazar: KADER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Mehmed Zihnî Efendi'nin el-Muktedab isimli eseri ve beş nahiv kitabı sistemleri açısından mukayese edilmiştir. Bu nahiv kitapları şunlardır: Halîl b. Ahmed'in Kitâbü'l-Cümel fi'n-Nahv'i, İbn Mu'tî'nin el-Fusûl fi'n-Nahv'i, İbn Hişâm'ın Şerhu Katri'n-Nedâ ve Belli's-Sadâ'sı, İmâm Birgivî'nin İzhâru'l-Esrâr'ı ve Hayreddin Karaman-Bekir Topaloğlu'nun Arapça Dil Bilgisi. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde: Müelliflerin hayatları ve ilmi kişilikleri hakkında bilgi verilmiştir ve daha sonra incelenecek olan kitaplarıngenel tanıtımı, yazılış amaçları ve şekilsel bilgilerine yer verilmiştir. İkinci Bölümde: el-Muktedab ile beş nahiv kitabı sistem açısından mukayese edilmiştir. Bu aşamada kitapların nahiv konularını ele alış şekli, sistemleri ve sunum özelliklerine yer verilirken el-Muktedab mihverinde konular işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Mehmed Zihni's al-Muktadab and five syntax books are compared in terms of their systems. Five syntax books are as follows: Khalil bin Ahmed's Kitabu'l-Cumel fi'n-Nahv, Ibn Mu'ti's al-Fusul fi'n-Nahv, Ibn Hisam's Sherhu Katri'n-Neda ve Belli's-Sada, Birgivi's İzharu'l-Esrar and Hayreddin Karaman-Bekir Topaloglu's Arabic Language Knowledge. The study consists of two main parts. In the first chapter: Abaout the authors' lives and scientific personalities are informed and then the books which will be examined later of general description of the books, the purpose of writing and formal information are given.In the second chapter: al-Muktadab and five syntax books are compared in terms of their systems. At this stage, the way the books deal with syntax topics, their systems and presentation features are given, while the subjects in the al-Muktadab axis are discussed.