Kentsel ve bölgesel ulaşımın mekânsal gelişmelere etkisi, TR32 altbölgesi ve Denizli örneği
Effects of city and regional transportation on the spatial improvements TR32 subregion and Denizli case
  1. Tez No: 599314
  2. Yazar: EREN BESİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ulaşım sistemlerinin farklı ölçek ve alanlardaki etkinliği planlama açısından yadsınamaz bir gerçektir. Ulaşım sistemleri, ülkesel ve yerel ölçekte mekânsal ve sosyo-ekonomik gelişmelerden etkilenerek yeniden yapılandığı günümüz küresel gelişmelerinde en önemli rolü üstlenmektedir. Bölgesel ve kentsel ulaşım yapısı, sistemleri ve politikaları ülkesel ölçekten yaya ulaşımına kadar özenle planlanması/ tasarlanması gereken bir ihtiyaçtır. Günümüzde alternatif ulaşım sistemleri olarak kara yolu, deniz yolu, hava yolu ve demir yolu ulaşım sistemleri yenilikçi teknolojik gelişmelerle birlikte kompakt bir şekilde kullanılmaktadır. Çalışmada bölgesel ve kentsel gelişmeler ve planlama süreçlerinde yapılacak olan yatırımların ulaşım altyapısı ile ilişkisinin önemi irdelenmiştir. Tez çalışması kapsamında Denizli-Aydın-Muğla bölgesi ve Denizli ili Alt bölgesi çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Ülke içerisinde sanayi, turizm ve tarımsal faaliyetlerin bulunduğu İstatistikî Bölge Birimleri Sınıflaması'na (İBBS) Göre Düzey 2 Bölgelerinden biri olan TR32 Aydın Alt bölgesi (Denizli-Aydın-Muğla) farklı yapılardaki özellikleri ve gelişmeleri ile ulaşım sistemleri üzerindeki etkilerinin hem bölgeye hem de birbirleri ile olan etkileşimleri değerlendirilmiş ve bu kapsamda ulaşım planlamasının kentsel gelişme ile olan etkileşiminin Denizli İli örnek alanı üzerinden tartışılmıştır. Çalışma alanı bütününde yapılan olan araştırma ve değerlendirmeler ile bölgesel ve kentsel ulaşım planlamasını eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of transportation systems in different scales and areas are an undeniable fact in terms of planning. Transport systems play an important role in today's global world where they are restructured by local, regional, spatial and socio-economic developments. Regional and urban transport structures, systems and policies need to be carefully planned/designed issues around from national level to the pedestrian access. Today, as alternative transportation systems, highway, maritime, airway and railway are used in a compact way within innovative technological developments. In this study, the importance of relationship between transportation infrastructure, regional, urban developments and planning will be discussed. Within the scope of thesis, Denizli-Aydın-Muğla region and the sub-region of Denizli are determined as the study area. TR32 Aydın Subregion (Denizli-Aydın-Muğla) that is one of the Level 2 Province according to the Classification of Statistical Region Units (henceforth ın Turkish 'IBBS') where there are industrial, tourism and agricultural activities within the country is evaluated in terms of its characteristics, developments in different structures and their interactions with each other in the region. In this vein, interaction of transportation planning with the urban development is discussed in the sample area of Denizli. The research and evaluations in the this study, the regional and urban transportation planning are evaluated through a critical analysis.