Hitit Devleti'nde saray sistemi
The palace system of Hittite State
  1. Tez No: 599319
  2. Yazar: BURCU ESRA ERAVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA REYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
MÖ II. binde Anadolu topraklarında Hattuša merkez olmak üzere bir devlet kuran Hititler, yıllar içerisinde sınırlarını Kuzey Suriye'ye kadar genişletmeyi başarmış ve büyük bir İmparatorluk haline gelmiştir. Aynı zamanda güçlü bir idari sistemin de kurucuları olmuşlardır. Hitit saray sistemini ayrıntılı olarak incelediğimiz“Hitit Devleti'nde Saray Sistemi”adlı bu çalışmamızda ilk olarak Hititlerden önce Anadolu'nun siyasi yapısı, bu dönem Anadolu topraklarında varlıklarını sürdüren devletler ve birbirleri ile olan ilişkileri belgeler ışığında açıklanıp devamında dönem için önemli bir yere sahip olan Kaneš Saray'ı anlatılacaktır. Çalışmamızın ilerleyen bölümlerinde Hitit siyasi tarihine giriş yapılarak ardından asıl konu olan saray sistemi; kral, kraliçe ve prens-prenseslik unvanları çerçevesinde ayrıntılı olarak ele alınacaktır. Yine bu bölümde tanrının yeryüzündeki temsilcisi olarak da kabul edilen kralların temizlikleri (maddi ve manevi her türlü kirlilikten uzak durmaları) ve bu konuda krala hizmet eden saray görevlileri için yazılmış direktifler üzerinde durulacaktır. Çalışmamızın son bölümünde ise kraliyet ailesinin Hattuša Büyükkale'de ikamet ettiği sarayın yapısı mimari açıdan ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In BC 2000, Hittite who established a state in Anatolia with center of Hattusa, succesed to reach to the north Syrian border in years and became a strong state. Also they became the founder of a strong administrative system. In our study called 'The Palace System Of Hittite State"' which we explore the system of Hittite palaces, firstly wil be mentioned about political formation of Anatolia before Hittite, existing states in Anatolia and relations between them with framing of documents, continously Kanes Palace will be mentioned whih has an important place for this term. In upcoming sections of our study, after leading in political history of Hittite we will discuss in detail the system of palace within the frame of king,queen,prince-princess titles which are the main subject of this study. In this section we will also dwell the pureness of king (to be apart from all kind of impureness earthly and sipiritually) who is accepted the representative of God in earth and instructions writen to servants in palace serving to king. In last section of our study architecture of the palace that kingdom family residing in Hattusa Buyukkale will be discussed.