Reinhart P. A. Dozy'nin Tarih-i İslamiyet adlı eserinin felsefi açıdan incelenmesi (İsmail Fenni, Manastırlı İsmail Hakkı, Filibeli Ahmet Hilmi örneği)
The philosophical analysis of reinhart p. a. dozy's history of i̇slamic works (example İsmail Fenni, Manastirli İsmail Hakki, Filibeli Ahmet Hilmi)
  1. Tez No: 599318
  2. Yazar: BETÜL CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAPKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Dozy'nin“Tarih-i İslamiyet”kitabında İslamiyet ve Müslümanlar hakkındaki ifadeleri bilimsel ve felsefi olarak birçok çelişik ifadeye sahiptir. Ancak bu durum ülkemizde bazı düşünürler tarafından normal karşılanırken, bazı milliyetçi ve İslamcı düşünürler tarafından yoğun şekilde eleştirilmiş ve bu düşüncelere reddiyeler yazılma ihtiyacı hissedilmiştir. Abdullah Cevdet'in Dozy'nin kitabını tercüme etmesi ve bu kitaba karşı yapmış olduğu aşırı övgüler, İsmail Fenni Ertuğrul, Filibeli Ahmet Hilmi, Manastırlı İsmail Hakkı gibi İslamcı ve milliyetçi düşünürleri harekete geçirmiştir. Tezimizde, bu düşünürlerin eleştirilerinin amacını, bunları hangi felsefi ve bilimsel yöntemler ile yapmaya çalıştıklarını ve Dozy'e eleştirilerini incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In Dozy's“History of Islam”his statements about Islam and Muslims have many contradictory expressions, scientifically and philosophically. However, while this situation was considered normal by some thinkers in our country, it was extensively criticized by some nationalist and Islamist thinkers and it was felt the need to write rejections to these ideas. Abdullah Cevdet's translation of Dozy's book and the excessive praise he made against this book provoked Islamist and nationalist thinkers such as İsmail Fenni Ertuğrul, Ahmet Hilmi from Filibeli and İsmail Hakkı from Manastir. In our thesis, we tried to examine the purpose of the criticism of these thinkers, what philosophical and scientific methods they try to do and their criticism to Dozy.