İş hukukunda iş sağlığı ve güvenliği örgütlenmesi
Organization of occupational health and safety in industrial law
  1. Tez No: 599321
  2. Yazar: GÖKTENUR OĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İş kazaları ve meslek hastalıkları, 18. yy. sonlarında başlayıp tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılan Endüstri devriminden itibaren çalışma yaşamını ilgilendiren en önemli konulardan birisi olmuştur. Hukuk, sağlık ve teknoloji alanındaki gelişmelere paralel olarak, iş sağlığı ve güvenliği alanında yaşanan gelişmeler de iş kazalarının ve meslek hastalıklarının minimalize edilmesinde oldukça mesafe kat edildiğini göstermektedir. Ülkemizde de Cumhuriyet öncesi dönemlerden beri iş sağlığı güvenliği uygulamaları mevcuttur. Ancak 2012 yılına kadar oldukça karışık durumda olan iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun kabul edilmesi ile daha düzenli, kapsayıcı ve anlaşılabilir hale getirilmiştir. Yeni yasal düzenlemeler doğrultusunda, iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışan mevcut kurumların iyileştirilmesi yapıldığı gibi, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin iyileştirilmesi, daha çağdaş bir hale getirilmesi, çağın gereklerinin takip edilmesi için çalışmak üzere yani kurumlar da tesis edilmiştir. Ayrıca, kamu kurumlarının yanında işverenler için de iş sağlığı ve güvenliği alanında yeni düzenlemeler yapılmış, kurulacak ortak sağlık ve güvenlik birimleri vasıtasıyla özel işyerlerinde de iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin denetiminin önü açılmıştır. Bu çalışmada, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki güncel olan mevzuat doğrultusunda, öncelikle iş sağlığı ve güvenliğinin tarihi ardından iş sağlığı ve güvenliği alanında resmi örgütlenme ve işyeri örgütlenmesinin nasıl olduğu, çok fazla ayrıntıya girmeden, genel hatları ile incelenmiş ve bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Labor accidents and diseases, 18th century. has been one of the most important issues concerning working life since the end of the Industrial Revolution which began in the late 1980s and spread rapidly all over the world. Parallel to the developments in the field of law, health, and technology, developments in occupational health and safety showed that we have made great progress in minimizing labor accidents and work-related diseases. Occupational health and safety practices have existed in our country since pre-Republic period. However, occupational health and safety legislations, which were quite complicated until 2012, were made more regular, inclusive and understandable with the adoption of the Occupational Health and Safety Law numbered as No. 6331. In line with the novel legal regulations, the existing institutions working in the field of occupational health and safety have been improved, as well as institutions have been established to work for improving the occupational health and safety services, make them more modern and follow the requirements of the era. In addition, new regulations have been made in the field of occupational health and safety for employers as well as public institutions. Besides, supervision of occupational health and safety services has been opened in private workplaces through joint health and safety units to be established. In this study, parallel with the current legislations in the field of occupational health and safety, firstly the history of occupational health and safety, then the formal organization and workplace organization in the field of occupational health and safety has been examined in general terms.