Egzersiz öncesi alınan karbonhidratlı içeceklerin anaerobik eşik üzerine etkisi
- Tez No: 59934
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL PEHLİVAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
bolum m ÖZET Bu çalışmada, egsersiz öncesi alman karbonhidrat elektrölitü solisyonlann anaerobik eşik üzerindeki etkisi araştırıldı. Araştırma 15 genç erkek sporcu üzerinde yapıldı. (Yaş ort: 23±3; boy ort: 1.76±7.7 era; vücut ağırlığı ort.:72±7.8 kg.) Çalışmalar labaratuvar koşullarında, bisiklet ergometresi üzerinde 3 'er dakikalık toplam 9 dakikadan oluşan ve yükü giderek artan bir egzersiz düzeni ile gerçekleştirildi. Her 3 dakika sonunda 30 saniyelik aralar verilerek kan alımı gerçekleştirildL Testler sabah erken saatlerde, sabah kahvaltısından önce yapıldı Plasebo ve karbonhidratlı içecekle yapılan testlerden 30 dakika önce, deneklere vücut ağırlığının kilogramı başına 4 mL'Iik sıvı verildi. Sıvı verimlerinde çift kör (Double Blind) ve test sıralarında dönüşümlü yöntem uygulandL Karbonhidratlı içecekle yapılan testlerde 4mMol. Laktat seviyesine ulaşılan ortalama süre 5.06 dk. ve o noktadaki ortalama nabız sayısı 132 idi. Plasebo ile yapılan testlerde 4mMoL Laktat seviyesine ulaşılan ortalama süre 6 dk. ve o noktadaki ortalama nabız sayısı 136 idi Çalışma sonunda egzersiz öncesi alınan karbonhidrat elektrolitli solüsyonların anaerobik eşiğe etkisi, istatistiksel olarak anlamsızdı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effect of carbohydrate electrolyte solutions which was taken before the exercise, on anaerobic threshold were investigated. The subjects were 15 sportsmen ( average age :23±3, average height: 1.76±7.7 cm.; body weight: 72±7.8 kg.) The tests were done in the laboratory conditions on cycle ergometer 3 min. of each session, total 9 minutes. And the load was increased gradually. Blood taken in 30 sec. on the breaks in each end of 3 min. The tests were done with empty stomach in the morning. Subjects were given 4 ml. of solution for each kg. of their body weights 30 min. before, they were given the tests that is made of placebo and carbohydrate liquid. Dubble blind and random methods were used on tests that are done by solutions. During the tests, that were done by carbohydrate electrolyte solutions. reaching time to anaerobic threshold is optimum 5.06 min. and at that time pulse is 132. During the tests, that were done by placebo solutions, reaching time to anaerobic threshold is optimum 6 min. and at that time pulse is 136. As a result, we realized that the effect on the reaching the anaerobic threshold point of the carbohydrate electrolyte solution taken before the exercise is statistically insensible.