Sporcularda dayanıklılık antrenmanının testosteron üzerindeki etkileri
Effects of endurance training to testosterone in sportsmen
- Tez No: 59933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ HİZMETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
48 ÖZET Bu çalışmamın amacı ; erkek sporcularda dayanıklılık antrenmanının testosteron salınımına olan etkilerini saptamaktır. Araştırmamıza yaşlan (20-22 ), kiloları ( 67-79 kg), boylan( 1,76- 1.90 cm )olan, hepsi Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören 18 erkek öğrenci katıldı. Denekler mukavemet kayağıyla ilgilenen sporculardan seçildi. Ayrıca denekler araştırma için uygulanan antrenman periyodunun dışında antrenman periyoduna katılmadılar. Denekler'e F. W. Dick' in 1992 yılında geliştirmiş olduğu“Devamlı yüklenme metodunda, dayanıklılığı geliştirme metoduna ”göre antrenman yaptırıldı.Antrenmanlar devamlı yüklenme metoduna göre aralıksız koşular şeklinde, değişmeyen tempoda ve şiddette dakikada 130-160 kalp atım sayısı tutturulacak şekilde uygulandı 150 kalp atım sayısında ise sabitlenmeye çalışıldı. Deneklerden haftada bir kere olmak üzere 12 hafta süreyle kan örneği alındı.Alman kan örneklerinden Testosteron düzeyleri C.Ü.Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, hormon laboravatuvarında RADİOMUNNASSAY yöntemiyle belirlendi. Bu araştırmada dayanıklılık antrenmanının testosteron üzerinde haftalık olarak değişimleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Summary In this study the effects of endurance training, in male sportsmentotestosteron secretion is held. The participants in the experiment are totally 18, all of whom are attending to the Scholl of physical Training and Sport at Cumhuriyet University. The participants have the following characteristics: The age range is between 20 and 22, the weight is between 67 and 79, the height is between 1.76 and 1.90 cm. In addition, the participants haven't attended any training program except the training program in accordance with“The Methot Of improving Endurance İn Continuous Loading ”which was developed by W. Dick in 1992. The taraining was applied to have 130-160 heart pulse a minute. The levels of testosterone in sample blood taken wene determined in the hormone laboratory at the Cumhuriyet university Hospital.