TÜBİTAK proje yarışmalarında beden eğitimi branşında proje hazırlanamamasına yönelik beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının tutum ve düşüncelerinin incelenmesi
Investigation of the attitudes and thought of physical educationand sports teacher candidates for non-preparing projects in physical education branch in TÜBİTAK competitions
  1. Tez No: 599347
  2. Yazar: İLİM SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPTÜRK AKÇÖLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, her yıl TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Araştırma Kurumu) tarafından düzenlenen TÜBİTAK lise öğrencileri araştırma yarışmasına, beden eğitimi branşında proje hazırlanamamasına yönelik beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının tutum ve düşüncelerini incelemektir. Araştırma tarama yönteminde tasarlanmış karma araştırma modelidir. Araştırmanın çalışma grubunu, Ardahan Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu ve Kafkas Ünivesitesi Sarıkamış Beden Eğitimi Spor Yüksekokulun da öğrenim hayatlarına devam eden, 1. 2. 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden toplam 321 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama aşaması nicel ve nitel olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Araştımanın nicel verileri proje yarışmaları tutum ölçeği ile nitel veriler ise araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan yarı yapılandırılmış görüşme formunda yer alan açık uçlu sorular yardımı ile elde edilmiştir. Araştırmanın veri analizi kısmında, elde edilen nicel verilerin analizinde verilerin dağılımına bakılarak verilerin parametrik olduğu belirlenmiştir (p>0.05). Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda; öğretmen adaylarının proje yarışmalarına yönelik tutumlarının cinsiyetleri arasında, öğretmen adaylarının proje yarışmalarına yönelik tutumlarının sınıf düzeyi arasında, öğretmen adaylarının proje yarışmalarına yönelik tutumlarının bilimsel araştırma yöntemleri dersi alıp/almama değişkenleri arasında ve son olarak da öğretmen adaylarının proje yarışmalarına yönelik tutumlarının bilimsel bir araştırmaya katılıp/katılmama durumları arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunmadığı sonucu elde edilmiştir ( p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes and thoughts of physical education and sports teacher candidates in order to the preparation of a project in the field of physical education for the high school students' research competition organized by TUBITAK every year. Research is a mixed research model designed in screening method. The study group of the study consisted of 321 students from 1st, 2nd, 3rd and 4th grade students studying at Ardahan University School of Physical Education Sports and Caucasus University Sarıkamış School of Physical Education Sports. The data collection phase of the research consists of two parts: quantitative and qualitative. The quantitative data of the research were obtained through the project competitions attitude scale and the qualitative data were obtained with the help of open-ended questions in the semi-structured interview form developed by the researcher. In the data analysis part of the study, it was determined that the data were parametric by looking at the distribution of the data in the analysis of the quantitative data obtained (p> 0.05). In the analysis of qualitative data, content analysis technique was used. As a result of data analysis; between the gender of teacher candidates 'attitudes towards project competitions, between the grade level of teacher candidates' attitudes towards project competitions, the attitudes of teacher candidates towards project competitions between the variables of taking courses or not taking courses there was no statistically significant differences. (p> 0.05). In addition, it was found that there was a statistically significant difference between athletes and inactive athletes.