Motorlarda yanma olayının teorik incelenmesi ve motorlu taşıtların neden olduğu çevre kirliliği
- Tez No: 8799
- Danışmanlar: PROF.DR. BATTAL KUŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
XXX OZHD Bugün kentlerimizde motorlu karayolu taşıtlarından kaynaklanan ha va kirliliği gerek nitelik ve gerekse nicelik açısından en önemli çevre kirliliğini oluşturmaktadır. Bu durum ülkemizde yapılan araştırmalar ve ölçümlerle de kanatlanmış tır. nitekim TÜBİTAK`ın 1969 - 1971 yılla rında gerçekleştirdiği araştırma ve ölçümler sonucu 1969 yılında sadece 45*000 motorlu taşıt 'bulunan Ankara `daki hava kirliliğinin % 65' inin. mo torlu taşıt kaynaklı olduğu belirlenmiştir. Ülkemizde de sorun haline gelen hava kirliliğini oluşturan et ken ler içerisinde en büyük paya sahip olan taşıtların yanma olayları ince lenerek, eksos emisyonlarının usun vadede önleneb ilmesi, kısa vadede de azaltılabilmesi için "bugüne kadar yapılan çalışmalar araştırılıp konuy la ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının çalışmaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV sdhm&ey Today in cities, air pollution t-Jhich is result of motorized road vehicle constitutes the most important environmental air pollution? This situation is proved, from the researches and measurements made in our country. Between 196$ - 1971 TÜBİTAK realized some investigations and resulted that there were 45»O0O motorized vehicles in MOBA and air pollution had reached to 65 fo“because of these vehicles. In our country emissions of uribumed hydro carbons and other pro ducts of incomplete combustion have ”become a serious prohlem in conneo- I tion mth air pollution. To reduce this serious problem in far future and in near future, combustion events and exhaust emissions that havo“been studied ”by public associations and foundations hava "been investiga ted and utilized in this prompt.