Mecmua-i Edebiyye'de edebi tenkit (1899-1900)
Li̇terary cri̇ti̇ci̇sm i̇n Mecmua-i̇ Edebi̇yye (1899-1900)
  1. Tez No: 599375
  2. Yazar: KÜBRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
“Mecmua-i Edebiyye'de Edebi Tenkit”isimli bu çalışma, 16 Haziran 1899-10 Mayıs 1900 tarihleri arasında elli altı sayı çıkarılmış Mecmua-i Edebiyye'nin edebi tenkit yazılarını kapsar. Mecmua-i Edebiyye tarih, fen, dil ve edebiyat, eğitim gibi konularda yazıların yayımlanmasının yanı sıra haber yönünden de oldukça zengindir. Tezimizin giriş bölümü ,“Başlangıcından II. Meşrutiyet'e kadar Türkiye'de Dergicilik Hareketleri”,“Başlangıcından Servet-i Fünûn'a Kadar Tenkit Üzerine Bir İnceleme”ve“Mecmua-i Edebiyye Dergisinin Özellikleri”olarak üç alt başlıktan oluşmaktadır. Tezimizde ele aldığımız edebi tenkit yazıları üç bölümde incelenmeye çalışılmıştır. Tezimizin ekler kısmında, Mecmua-i Edebiyye'nin elli altı sayılık ilk koleksiyonunun dizini ve çalışmaya esas olan metinlerin künyesi yer almaktadır.“Yeni Türk Edebiyatı Üzerine Eleştiriler”isimli birinci bölümde, edebi meseleler üzerine teorik tenkit yazıları, edebi şahsiyet ve eserlerle ilgili eleştiriler ve güzel sanatlar üzerine teorik tenkit yazıları incelenmiştir. İkinci bölümde,“Divan Edebiyatı Üzerine Eleştiriler”başlığıyla edebiyat tarihi ve divan edebiyatı şâirleri hakkında yazılan eleştiriler incelenmiştir. Üçüncü bölümüde“Yabancı Edebiyat ve Edebiyatçılar Üzerine Eleştiriler”başlığıyla yabancı edebiyatlar ve edebiyatçılar üzerine yazılan eleştiriler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study called“Literary Criticism in Mecmua-i Edebiyye”encomposses literary criticism writings in which were published as fifty- six issues between the dates of 16 June 1899-10 May 1900. Mecmua-i Edebiyye is rich not only in terms of writings about history, science, language and literatüre, education but also as regards information. In the introduction part of the thesis“From İts Beginning to Until Second Constitutionalist in Movement Turkey”,“Criticism A Starting From until Servet-i Fünûn”and“Mecmua-i Edebiyye Magazine Features”as is composed of three sub-titles.“. Literary critism writings that we have covered in our thesis are examined in three chapters.In the appendices of our thesis, the index of the first fifty-six collection of Mecmua-i Edebiyye and the citation of the texts based on the study are given. In first chapters, criticisms over the New Turkish Literature, theoretical criticism writings on the literary issues and fine arts and criticism about the literary figures and work are examined. In the second chopter, under the head of ”Critisms about Divan Literature“ ,criticisms about the history of literature and poets of Divan Litarature are examined. In the third chapter, theoretical criticism writing on Foreign Literatuers and writers under the title of ”Foreign Literature and Foreign Writers" are viewed.