Optik ağların analizi ve uygulamaları
Analysis and applications of optical networks
- Tez No: 599400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİYE ÖZLEM ÜNVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bilgi teknolojilerinde son yıllarda yaşanan gelişmelerin en önemli bölümü telekomünikasyon alanında meydana gelmiştir. Geçmişte iletişim ağları denince telefon şebekeleri akla gelmekte iken, günümüzde teknolojide meydana gelen gelişmeler, internetin hayatımıza girmesiyle tüm dünyanın birbirine bağlandığı ve aynı anda büyük oranda verilerin gönderilip alındığı muazzam bir haberleşme ağı haline gelmiştir. Bu haberleşme ağı ile sadece ses değil aynı zamanda görüntü ve veri iletişimi sağlanmaya başlamıştır. İnsanların hayatını, geleceğe bakışını değiştirecek öneme sahip olan bu değişim, optik ağlar ile daha uzak mesafelere mümkün olabilecek en çok kullanıcı ve en az kayıpla sağlanması amacıyla çalışmalar yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında, 2. Bölüm'de fiber optik yapısı ve çalışma prensibi anlatılmış, fiberin avantaj ve dezavantajlarından bahsedilerek kullanım alanları açıklanmıştır. 3. Bölüm'de optik ağlar hakkında genel bilgiler verilmiş, 4. Bölüm 'de PDH, SDH ve SONET anlatılarak dijital haberleşmenin geçmişteki ve günümüzdeki modelleri analiz edilmiştir. 5. Bölüm'de ise eve kadar fiber (FTTH) amacıyla geliştirilen optik ağ sistemleri ile gelişen optik ağlar incelenmiş, çalışma yöntemleri ve çeşitleri hakkında bilgi verilmiştir. Aktif optik sistem ekipmanları açıklanmıştır. 6.Bölüm'de Genel PON topolojileri, pasif optik eleman ile aktif optik eleman kullanılarak OptiSystem 16.0 simülasyon programında elde edilen sonuçlar gözlemlenmiştir. Simülasyon sonucunda elde edilen BER diyagramları, güç ölçüm sonuçları, spektrum diyagramlarından yararlanarak optik ağların performansları karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Zaman bölmeli çoğullama yöntemi (TDM) ile dalga bölmeli çoğullama yöntemi (WDM) kullanarak çalışan sistemler incelenerek, hibrid WDM/TDM PON sisteminin değişik mesafelerdeki BER diyagramları karşılaştırılmıştır. EDFA ve SOA kuvvetlendiricilerin sistemde bulunduğu ve bulunmadığı iki durum arasındaki farklılıklar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most important part of the developments in interest technologies in recent years has occurred in the field of telecommunications. While telephone networks come to mind in the past when communication networks are mentioned, today's technological developments have become an enormous communication network where the world is connected to each other with the introduction of the internet and large amounts of data are sent and received simultaneously. With this communication network, not only voice but also video and data communication has started. This change, which is important to change the lives of people and the way they look to the future, is being carried out with the aim of providing the most users and the least losses possible with the optical networks. In this thesis, fiber optic structure and working principle are explained in Chapter 2, advantages and disadvantages of fiber are explained and their usage areas are explained. In Chapter 3, general information about optical networks is given. In Chapter 4, PDH, SDH and SONET are explained and the past and present models of digital communication are analyzed. In Chapter 5, optical network systems developed for fiber-to-home (FTTH) and optical networks developed are examined and information is given about their working methods and types. In Chapter 6, General PON topologies, passive optical element and active optical element are observed and results obtained in OptiSystem 16.0 simulation program are observed. BER diagrams obtained from simulation, power measurement results and spectral diagrams were analyzed by comparing the performance of optical networks. Time division multiplexing (TDM) and wave division multiplexing (WDM) systems are examined and hybrid BER diagrams of hybrid WDM / TDM PON system are compared.the differences between the two situations in which EDFA and SOA Amplifiers are present and not in the system have been revealed.