Kentsel peyzaj planlama bağlamında indikatör türlerin sürdürülebilirliğinin Yıldız korusu örneğinde irdelenmesi
Examining the sustainability of indicator species in the context of urban landscape planning: Yildiz grove case
  1. Tez No: 599401
  2. Yazar: ÖMER TAHA SÖZGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY AYAŞLIGİL, PROF. DR. İDRİS OĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Son zamanlarda yapılan ekolojik peyzaj planlama çalışmalarında biyoçeşitlilik konusu önem kazanmıştır. Bu çalışmada ise biyoçeşitliliğin biraz daha özeline inilerek peyzaj planlama için indikatör türler ve onların sürdürülebilirliği ele alınmıştır. Bu tezin araştırma alanı İstanbul ilinin merkezi konumundaki, hızlı kentleşme baskısı altında kalan, Beşiktaş ilçesinin merkezinde bulunan Yıldız Korusu' dur. Yıldız Korusu, Beşiktaş ilçesinin en büyük ve en eski yeşil alanıdır. Bu tezin amacı kent peyzajının en fazla biyoçeşitliliğe sahip alanlarından biri olan koru alanında tespit edilen fauna elemanları ile peyzaj planlama için indikatör karakterde olanları belirlemek ve onların gelecek nesillere aktarılmasının yöntemlerini ortaya koymaktır. Kentleşme çok hızlı olduğu için gerekli altlık planların da hızlı hazırlanması ve kentleşme hızına yetişmesi gerekmektedir. Buradan yola çıkılarak kentsel peyzaj planlama için hazırlanacak olan bir biyotop haritasında, vejetasyonun işlevini indikatör hayvan gruplarının üstlendiği bir harita hazırlamanın daha pratik sonuç verebileceği yaklaşımı benimsenmiştir. Bu yaklaşımla ilgili literatür incelendikten sonra araştırma alanında fauna gözlemleri yapılmış, faunaya ait önemli habitatlar ve faunaya etki eden faktörler tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasında Yıldız Korusu'nda tespit edilen kuş, memeli, sürüngen ve kelebek türleri arasından kentsel peyzaj planlama için indikatör karakterde olanlar ortaya konulmuştur. Doğal türlerin korunması için gerekli planlama yapılırken hızlı ve pratik bir yöntem olarak indikatör fauna elemanları kullanılması uygun görülmektedir. Sonuçta Yıldız Korusu örneğinde kentsel peyzaj planlama sürecinde indikatör fauna elemanlarının belirlenerek dikkat edilmesi gereken hususlar belirtilmiş ve çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biodiversity has gained importance in recent ecological landscape planning studies. In this study, biodiversity has taken into consideration, indicator species and their sustainability have been discussed. The research area of this thesis is Yildiz Grove in the center of Besiktas, which is under the pressure of rapid urbanization, which is located in the center of Istanbul. Yildiz Grove is the biggest and oldest green area of Besiktas district. The aim of this thesis is to identify the fauna elements in the grove area, which is one of the most biodiversity areas of urban landscape, and determine which are indicative for landscape planning and the methods of transferring them to future generations. Since urbanization is very rapid, the necessary base plans should also be prepared quickly and the urbanization rate should be reached. From this point of view, the groups of indicator animals which assumed the function of vegetation may give more practical results on a biotope map which is prepared for urban landscape planning approach is assimilated. With this approach, fauna observations were made in the research area, important habitats and factors affecting the fauna were determined after examining the relevant literature. In this thesis, among the species of birds, mammals, reptiles and butterflies identified in Yildiz Grove, the ones that are indicative for urban landscape planning are revealed. It is considered appropriate to use indicator fauna elements as a quick and practical method for planning the conservation of natural species. As a result, the indicator fauna elements in the urban landscape planning process in Yildiz Grove sample were determined, the points to taken into consideration were specified and solution suggestions were made.