Sarısu deresi (Kocaeli-Kandıra)'nde mikrobiyolojik (E. coli) ve kimyasal kirlenmeye neden olan etmenlerin tespiti
Sarısu stream microbiological (E.coli) and chemical pollution caused reasons diagnosis
- Tez No: 59942
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZHATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
-2- II.OZET: SARISU DERESİNDE MİKROBİYOLOJİK (ECOLİ) VE KİMYASAL KİRLENMEYE NEDEN OLAN ETMENLERİN TESPİTİ : Bu tez çalışmasında, Sansu Deresindeki kirletici etmenler araştırılmıştır. Ağustos 1995-Temmuz 1996 tarihleri arasında her ay periodik olarak; daha önceden tespit edilen 8 örnek toplama noktasından, toplam 96 su örneği alınıp bakteriyolojik ve kimyasal analizler yapılmıştır. Laboratuvar çalışmaları Marmara Üniversitesi Doğa Bitkileri ve Su Ürünler Araştırma ve Uygulama Merkezi Laboratuarlarında gerçekleştirilmiştir. Bakteriyolojik analizlerde,mikrobiyolojik kirlilik indikatörü olarak kabul edilen Escherichia coli, su kaynağının 8 örnekleme noktasından alınan su örneklerinde araştırılmıştır. Bakteriyolojik analizler sırasında E.coli'nin tespiti için toplanan su örnekleri laktoz içeren besiyerine ekilmiş ve Çoklu Tüp Fermantasyon tekniği kullanılmıştır. Kimyasal kirliliği tespit etmek için Cd, Al, Fosfat ve Fosfor analizleri yapılmıştır. Cd,Al ve Fosfor değerlerini tespit etmek için sırasıyla Dithizone, Aluminon ve Ortofosfat Askorbik Asit methodları kullanılmıştır. Bütün bu tespitlerde Amerikan Halk Sağlığı Birliği (APHA) standart method kurallarına uyulmuştur. Elde edilen değerler, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa Birliği Komitesi(ABK), Hollanda ve TC Başbakanlık Çevre Müsteşarlığı ve Istanbul Su ve Kanalizasyan idaresi (ISKİ)'nce belirlenen standartlarla karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalara göre, bakteriyolojik olarak.WHO, ABK ve Hollanda'nın içme suları için belirlediği standarttaki sınırın üstünde değerler saptanmıştır. Çevre Müsteşarlığınca belirlenen standartlara göre su kalite sınıfı olarak II. sınıf düzeyinde ve İSKİ standartlarının altında bulunmuştur..3- Kimyasal parametrelerde ise de Kadmiyum verileri, İSKİ'nin belirlediği standart sınırların üstünde; WHO, ABK ve Hollanda standartlarına göre normal sınırlarda ve Çevre Müsteşarlığı standartlarına göre II. sınıf düzeyinde saptanmıştır. Alüminyum verileri tüm standartlarının alt düzeylerinde; Fosforda ise Çevre Müsteşarlığınca belirlenen üst sınırı aşan veriler olmasına rağmen, veriler III. sınıf düzeyinde toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
-4- SUMMARY : SARISU STREAM MICROBIOLOGICAL (E. coli) and CHEMICAL POLLUTION CAUSED REASONS DIAGNOSIS : In this work, the pollutants factors of Sarisu Stream were investigated between August 1995 and July 1996 every month. Totaly 96 water samples were biologically and chemically analyzed which were collacted from 8 different collection points. Laboratory works were made at the“M.Ü. Doğa Bitkileri ve Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi”Labratory. In biological analyzes the presence of Escherichia coli which is taken as indicator of microbiological pollution in water was investigated. The collected samples were inoculated in the media that includes lactose and multiple Tube Fermantation Technic was used. To determine the chemical pollution some chemical parameters (Cd, Al and Phosphate) were analized and their pollution degrees were determined Dithizone, Aluminon and Orthophosphate Ascorbic Acid methods were used to measure respectively Cd, Al and Phosphate amounts respectively. In all of these measurements, it is obeyed to APHA standart method rules. The values obtained were compared with standarts of World Health Organization (WHO), European Commitee, Undersecretary of Prime Ministery of Turkish Republic and Istanbul Water and Canalization Administration (İSKÎ). According to this comparisons bacteriogical values are above the standarts accepted by WHO, European Commitee and Holland, and below than the İSKÎ standarts. According to the Undersecretary of Prime Ministery of T.R. the values correspond the second class quality. Chemically the amounts of Cd are over than İSKİ standarts; at normal limits according to WHO, European Commitee and Holland standarts, and in the limits of second class quality given by Undersecretary of Prime Ministery of T.R. Al values are under the limits of all standarts. According to the Undersecretary of Prime Ministery of T.R. P is in the limits of 3rd class water quality.