Akut viral hepatitli hastalarda akut faz proteinlerinin durumu ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
- Tez No: 59941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET A. TAŞYARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
33 7.0ZET Çalışmamız, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalına AVH tanısı ile yatan 50 hasta ile 20 sağlıklı kişi üzerinde yapıldı. Hastalığın başlangıç ve iyileşme dönemleri ile sağlıklı kontrollerde AFP'lerinin düzeylerindeki değişimler değerlendirildi. Ayrıca hasta ve iyileşme grublarında AFP'lerinin ortalama değerleri ile karaciğer enzimleri arasındaki ilişki incelendi. PAB, AAT ve C3'ün serum düzeyleri hasta grubunda, iyileşme ve kontrol grublarına kıyasla önemli değişimler gösterirken (p0.05). FIB ve HAP'in ortalama değerleri, iyileşme ve kontrol grublarınınkine oranla düşüktü (p 0.05). Hasta ve kontrol grublarında ölçülen serum CRP düzeylerinde farklılık belirlenemezken (p>0.05), hasta grubundaki serum CRP düzeyi iyileşme grubuna oranla az yüksekti (p 0.05). Doku.hasarına bir yanıt olarak düzeylerinde değişim gözlenen AFP'lerinden PAB, AAT ve C3'ün AVH'li hastalarda araştırılmasının karaciğerin fonksiyonları hakkında bilgi edinmemize katkı sağlayacağı, oysa diğer AFP'lerinin bakılmasının anlamsız olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
34 8. SUMMARY Our study has been performed on 50 patients with acute viral hepatitis and 20 healthy persons as a control group of Atatürk University Hospital, Department of Bacteriology and Infections Disease. Acute phase reactant (APR) levels were evaluated in patient both at the beginning and recovery phase and in control group. Moreover mean of APR and association of it with liver enzymes values were assessed within the study and control groups. It has not been observed statistically significant result among patients sera obtained at the beginning and at recovery phase and in control groups regarding to mean of CRE.TRF and AAG values, ( p>0.05 ) while there were meaningful PAB, AAT and C3 serum levels in patient group than patients at recovery and control groups (p0.05). Measured serum CRP levels for patient and control groups have not displayed any difference (p>0.05), CRP serum levels of patient group were higher than those of the patients at recovery group (p0.05). As a result, measurement of PAB, AAT and C3 for acute viral hepatitis cases will provide benefits for obtaining knowledge, about liver function as response to tissue damage, we may, however, postulate that the other AFR's were not meaningful for the cases.