Allerjik ve allerjik olmayan bronş astmasında lenfosit altgrupları ve aktivasyon belirleyicileri
Lymphocyte subgroups and activation markers in allergic and non-allergic asthma
  1. Tez No: 59943
  2. Yazar: BİLUN GEMİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
53 ÖZET Stabil bronş astmasında periferik kanda lenfosit altgrupları ve aktivasyon belirleyicileri ile ilgili yapılan, çeşitli terapötiklerin etkilerini veya diğer hastalık grupları ile ayırımını gösteren pek çok çalışma bulun maktadır. Bu çalışmalarda sadece allerjik grup veya karışık olgular kullanıl maktadır. Yöntemlerin doğruluğunu irdeleyebilmek amacı ile allerjik ve allerjik olmayan İstanbul'lu astmalı olgularda ve sağlıklı sigara içmeyen erişkinler ile kontrollü olarak, lenfosit altgrupları ve aktivasyon belirleyici leri araştırılmıştır. Allerjik grup 10 kadın, 6 erkek, yaş ortalaması 32.4±9.1; allerjik olmayan grup 10 kadın, 4 erkek, yaş ortalaması 33.2±7.8 olup; sağlıklı eriş kin grup 5 kadın, 6 erkek yaş ortalaması 32.9±8.9'dur. Allerjik olgular sadece ev tozu akarlarına anamnez, deri testi ve slgE ile kanıtlanmış aller- jisi bulunanlardan seçilmiştir. Astmatik olgular, hafif ve orta grup olup, sistemik bir ilaç kullanmaması istenmiştir.“Flow cytometry”ile CD2, CD3, CD4, CD8, CD19, CD56, CD23, CD25, CD40, CD45RA, CD45RO, HLA-DR belir leyicilerine bakılmıştır. Annova testi ile farkJıolan grup değerlendirilmiş tir.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY Number of studies investigated peripheral blood lymhocyte subgroups and activation markers in stable bronchial asthma cases, as well as effects of different therapeutics and comparisons with different diseases. These studies use only allergic cases or mixed groups. In this study we investigated lymphocyte subgroups and activation markers in allergic and non-allergic asthma cases and healthy non-smokers in controlled groups to analyze the correctness of these methods. Allergic group (A) consisted of 10 women, 6 men with average age 32.4±9.1, non-allergic group (NA) 10 women and 4 men with average age of 33.2±7.8, healthy group (H) 5 women and 6 men with average age of 32.9±8.9. A cases were selected to a have symptoms of house dust mite allergy proved with positive skin prick test and slgE. Asthmatic cases were only mild and medium group and were asked to refrain from using any systemic drugs during the study. Flow cytometry method was used to measure CD2, CD3, CD4, CD8, CD19, CD56, CD23, CD25, CD40, CD45RA, CD45RO, markers.