Why the peace processes fail: The case of Turkey-PKK conflict
Barış süreçleri neden sona erer: Türkiye-PKK çatışması örneği
  1. Tez No: 599422
  2. Yazar: HACER SOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye ve PKK arasındaki çatışma Türkiye tarihinde uzun bir geçmişe sahiptir. Türkiye her ne kadar 2012'nin sonlarında bu kanlı çatışmayı sona erdirmek için bir Çözüm Sürecini başlatsa da, süreç başarılı olamamış ve yeni bir çatışma ortamını beraberinde getirmiştir. Bu tezde amaçlanan Türkiye'deki barış sürecinin başarısız olmasını aktör odaklı bir bakış açısıyla açıklamak ve spoiler(oyun bozucu)denen aktörlerin barış süreçlerini nasıl tehdit ettiklerini tartışmaktır. Bu bağlamda ilk olarak, spoiler adı verilen aktörler hangi taktikleri kullanarak ve hangi motivasyonlarla barış süreçlerini bozarlar gibi sorulardan yola çıkarak Barış Çalışmaları literatüründeki Spoiler Teorisi anlatılacaktır. İkinci olarak, 2012 ve 2015 yılları arasında gerçekleşen sürece odaklanan bu çalışma, içerik analizi metoduyla yapılan söylem analizlerini kullanarak bu aktörler Türkiye'de barış sürecinin sona ermesinde nasıl etkili oldu sorusunu cevaplayacaktır. Son bölümde ise yapılan analiz kapsamındaki çıkarımlar okuyucuyla paylaşılacak ve spoiler tehdidiyle karşılaşma olasılığı olan çatışma örnekleri için tavsiyeler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The conflict between Turkey and the Kurdistan Worker's Party(PKK) has been the long-running problem in the Turkish history. Turkey experienced a Resolution Process at the end of 2012 in order to end this bloody conflict but it came to the end soon, and a new round in the conflict began in 2015. This thesis aims to explain failure of the peace process in Turkey with the actor-oriented perspective and discusses how spoilers pose threat to peace processes in the case of Turkey. First, I make an analysis of Spoiler Theory in the Peace literature by referring the questions that ask what are the factors that motivate spoilers to destroy peace? What are the tactics used by spoilers to destroy peace processes? Second, I focus on the Turkish case between 2012 and 2015, with the aim of examining how spoilers play a key role in the collapse of peace process in Turkey. I support my arguments with a content analysis of the PKK leaders' discourse used during the peace talks in Turkey. Finally, I offer inferences in terms of if the concept of spoiler can be applied to the Turkey-PKK case in addition to recommendations for peace processes involving spoiler threat.