The socio-spatial transformation of Beyazit Square
Beyazıt Meydanı'nın sosyo-mekansal dönüşümü
- Tez No: 599440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA YÜCESOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin modernleşme sürecine tanıklık eden Beyazıt Meydanı'nın oluşum ve dönüşümünü araştırdım. Araştırma boyunca özellikle sosyo-politik kırılmaların Beyazıt Meydanı'nın şekillenmesinde ne tür etkiler yarattığını 19. yüzyıldan bugüne tematik olarak inceliyorum. Lefebvre'in algılanan mekan, tasarlanan mekan ve yaşanan mekan olarak kavramsallaştırdığı mekan teorisine göre, Beyazıt Meydanı'nın nasıl tahayyül edildiği, yeniden üretildiği ve gündelik hayatta nasıl karşılık bulduğuna odaklanıyorum. Ayrıca Beyazıt Meydanı'nın düzenlenmesiyle bağlantılı olarak ideal kamusal alan ve toplumun oluşumunu tartıştım. Bu tezde sosyal tarihte önemli yeri olan Beyazıt Meydanı'nı“ideal kamusal alan ya da meydan”imgesi ışığında tartışmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
In this study, I elaborated formation and transformation of the Beyazıt Square witnessed in modernization process of Turkey. Throughout the research, I examine thematically the impacts of socio-political breaks the on shaping of Beyazıt Square since the 19th century. According to Lefebvre's theory of the spatial triad, which is conceptualized as perceived space, conceived space and lived space, I focus on how Beyazıt Square is imagined and reproduced and how it corresponds to unclear everyday life. I also discuss the creation of ideal public space and society as connected with the arrangement of Beyazit Square. In this thesis, I tried to discuss the Beyazıt Square which has a significant place in social history in the light of an image of“ideal public space or square”.