Gazetecinin ücret hakkı
Right of wage of journalists
- Tez No: 599439
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ CAN TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Journalism, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türk Hukuku'nda gazeteci ve işveren arasındaki ilişkileri Basın İş Kanunu düzenlemiştir. Basın İş Kanunu, 1952 yılında 5953 sayılı Kanunla yürürlüğe girmiş olup, 1961 yılında 212 sayılı Kanunla yapılan değişiklikler ile 1963, 1964, 1965, 1971, 2003 ve son olarak 2008 yılında yapılan değişiklikler haricinde günümüze kadar gelen bu süreçte yürürlükte olmasına rağmen gerekli niteliğe kavuşamamıştır. Basın İş Hukuku'nda açıklığa kavuşturulması ve yeniden düzenlenmesi gereken birçok husus bulunmakta olup, bu kanuni düzenlemelerin aydınlatılması adına“Gazetecinin Ücret Hakkı”konulu yüksek lisans tezimi hazırlamış bulunmaktayım. Tezimin birinci bölümünde; gazeteci kavramı, Basın İş Hukuku Kavramı, Basın İş Kanunu ile İş Kanunu arasındaki ilişkisi, Basın İş Kanunu'nda gazeteci kavramı, ülkemizde gazetecilerin çalışma sorunları, Basın İş Hukuku'nda işveren ve gazetecinin hizmet sözleşmesi konuları anlatılmıştır. İkinci bölümde ise, gazetecilerin ücret hakkı, ücretin tanımı, niteliği, unsurları, türleri, ücret belirleme yöntemleri ve miktarı, ücretin ödenmesi, ücretin korunması, çalışma sürelerine ilişkin ücretler ile tatil ve izin ücretleri, Basın İş Kanunu'na göre ücretin zamanında ödenmemesinin hüküm ve sonuçları, ücretin ödenmemesi halinde gazetecinin iş görme borcundan kaçınıp kaçınamayacağı ve ücret ödenmemesinin gazeteciye iş sözleşmesini fesih hakkı verip vermeyeceği, kanun hükümleri, doktrin görüşleri ve Yargıtay kararları çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Turkish Law, the relationships between journalists and employers are regulated by the Press Labor Law. Press Labor Law came into force by the Law no 5953 in 1952, and it has not so far acquired the necessary qualifications in this process apart from the amendments made by the law no 212 in 1961 and the amendments made in 1963, 1964, 1965, 1971, 2003 and 2008. There are so many issues that should be clarified and regulated in the Press Labor Law, and therefore, I have prepared my Master's Degree thesis entitled ''Right of Wage of Journalists'' for the purpose of clarifying the legal regulations. In the first part of my thesis; the terms journalist and Press Labor Law, the relationship between Press Labor Law and Labor Law, the term journalist according to Press Labor Law, employment problems of journalists in our country, employers in Press Labor Law and journalist's contract of employment are described. In the second part of the thesis; right of wage of journalists, definition, qualification, elements and types of wage, wage determination methods and wage amount, payment of wages, wage protection, wages regarding the working periods, holiday and leave payments, consequences of the failure to pay the wage on time, according to the Press Labor Law, the provisions and consequences of not paying the wages on time, whether journalist can avoid the debt of service if the wages are not paid and whether non-payment of the wages gives the journalist the right to terminate the employment contract with the legal provisions, doctrine opinions and judgments of the Court of Appeal.