Understanding transformation of Syrian housing and users' spatial preferences: analysis of changing morphologies with syntactic explorations
Suriye'de konutların dönüşümünü ve kullanıcınların mekansal tercihlerini anlamak: Değişen morfolojilerin mekan dizimi ile analizi
  1. Tez No: 830509
  2. Yazar: MEHMET BARAA SABSABİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KALFAOĞLU HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Rekonstrüksiyon, özellikle savaş yada karmaşık durumlar sonrası dünyanın herhangi bir yerinde, eğitim, sağlık, ulaşım ve barınma gibi altyapının farklı sektörlerini etkileyen büyük bir yıkımın meydana geldiği şehirlerde kaçınılmaz bir kurtarma adımıdır. Suriye'deki çatışma, özellikle Şam'dan sonra ikinci büyük şehir olan Halep'te [1] şehirlerinin çoğunda ciddi bir hasara neden oldu. Çatışmadan sonra Halep'teki konutların yeniden inşası acil bir ihtiyaçtır, çünkü hasar değerlendirmeleri konut sektörünün diğer sektörler arasında en fazla hasar göreni olduğunu göstermektedir Şubat 2017'de 6.2-7.6 milyar dolarlık bir hasar tahmini yapılmıştır [1]. Halepte, özellikle kırsaldanşehire göç sonucu çatışmadan önce bile orta ve düşük gelir düzeyindeki toplum katmanları için uygun fiyatlı konutlara artan talep nedeniyle çatışmadan önce bile konut fiyatlarında aşırı artışla beraber ciddi bir sorun yaşanmıştır. Bu durum, kentler etrafında gayri resmi gecekondu konutlarının artmasına neden olmuştur. Ayrıca bu durum, evler sakinlerinin ihtiyaçlarını ve konforunu karşılamadığından, iç duvarlarda ekleme veya çıkarma, pencereleri ve balkonları kapatma veya başka evlere taşınma gibi mimari planlarda değişiklikler yapmalarına neden olmuştur. Bu nedenle, araştırmanın amacı, çatışma sonrası konut yeniden inşası sırasında uygun konut çözümleri üretmek için Halep halkının sosyo-mekansal ve kültürel özellikleri ile kullanıcı gereksinimlerine yeniden uygun bir anlayış kurgusu oluşturmaktır. Bu amaca ulaşmak için, Halep'in dönüşümü ve sosyo-kültürel özellikleri Fransız sömürgeciliğinden bağımsızlık döneminden 2011'deki çatışmanın başlamasından önceki döneme kadar konutlar arasında diyakronik, karşılaştırmalı bir analiz yoluyla incelenmiştir. Ayrıca, farklı dönemlerden seçilmiş konut planlarındaki müdahaleler kullanıcıların değişikliklerinden önce ve sonra incelenmiş ve kullanıcı gereksinimlerini anlamak için değişikliklerin nitel bir açıklaması ve evlerin mekansal yapılandırması açısından mekan dizimi yöntemi uygulanmıştır. Araştırma, Halep'teki konut sektörünün yeniden inşa sürecinin planlama aşamasında dikkate alınması gereken bir dizi öneriyle sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reconstruction is an inevitable recovery step for post-war or conflict situation in any part of the world specially when conflict happen inside cities where a huge destruction occurs affecting different sectors of the cities infrastructure from educational, health, transportation, and housing. The conflict in Syria has resulted in a severe damage in most of its cities especially Aleppo [1] as it is the second largest city after Damascus. Housing reconstruction in Aleppo is an urgent need after the conflict as the damage assessment shows that housing sector is the most damaged among the other sectors with an estimated damage of US$6.2-7.6 billion in February 2017 [1]. Aleppo has always suffered from the increased demands on affordable housing even before the conflict due to the continuous rural-urban immigration, which caused an increase of housing price resulting in an unaffordable housing for the middle- and low-income layer of the society in addition to causing an increase in the informal slum housing around the cities. Moreover, the houses did not achieve their inhabitants' needs and comfort which lead them to perform some changes to the architectural plan by adding or removing interior partition walls, windows and close balconies or move to other houses. Therefore, the aim of the research is to draw a perspective to respond to the housing problem by re-establishing an understanding of the socio-spatial and cultural characteristics and user requirements of Aleppian inhabitants in order to produce appropriate housing solution during the post conflict housing reconstruction. In order to achieve that, transformation and socio-cultural characteristics of Aleppo have been investigated through a diachronic comparative analysis of the housing between the period of independence from French colonization till 2011 before the beginning of the conflict. Moreover, the interventions of selected housing plans from different periods have been examined before and after users' changes in order to understand user requirements by applying a qualitative description of the changes and space syntax method to understand user requirements in terms of spatial configuration of houses. The research concludes with a set of recommendations that must be considered in the planning phase of the reconstruction process of the housing sector in Aleppo.