Kentsel hafıza mekânlarının sosyo-mekânsal dönüşümü: Beyazıt Meydanı ve Sahaflar Çarşısı
Socio-spatial transformation of urban memory places: Beyazıt Square and Sahaflar Bazaar
- Tez No: 871356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Political Science, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Kent ve Çevre Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma, Beyazıt Meydanı ve Sahaflar Çarşısı'nın, neoliberal ve dijital dönüşüm süreçleri nedeniyle geçirdiği sosyo-mekânsal dönüşümleri Pierre Nora'nın hafıza mekânları kavramı bağlamında incelemeyi amaçlamıştır. Bahsi geçen dönüşümler, 1980'li yıllar ile neoliberal ve ardından 2000'li yıllar ile dijital olarak iki dönemde etkisini göstermektedir. Son dönemde hafıza ve kentsel mekânlar özelinde hafıza çalışmalarında gözlemlenebilir bir artış yaşanmışsa da neoliberalizm ve dijitalleşme süreçlerinin kentsel hafıza mekânlarına etkisini inceleyen çalışma sayısı oldukça azdır. Dolayısıyla bu çalışma, hafıza ve mekân arasındaki ilişkiyi inceleyen literatüre bahsi geçen bağlamda katkı sağlamayı amaçlamıştır. Çalışmada, Beyazıt Meydanı ve Sahaflar Çarşısı'nın neoliberal ve dijital dönüşüm süreçlerinde geçirdiği değişimin etkilerini ortaya koymak adına nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması yöntemine uygun bir biçimde veri toplama ve analiz süreçleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, birer hafıza mekânı olarak Beyazıt Meydanı ve Sahaflar Çarşısı'nın 1980'li yıllardan günümüze kadar geçen süreçte geçirdiği sosyo-kültürel ve mekânsal dönüşümün başlıca sebepleri arasında neoliberal ve dijital dönüşüm süreçlerinin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the socio-spatial transformations of Beyazıt Square and Sahaflar Bazaar due to neoliberal and digital transformation processes in the context of Pierre Nora's concept of memory places. The mentioned transformations have shown their effects in two periods: neoliberal in the 1980s and digital in the 2000s. Although there has been an observable increase in memory studies on memory and urban places in recent years, the number of studies examining the impact of neoliberalism and digitalization processes on urban memory places is quite small. Therefore, this study aims to contribute to the literature on the relations between memory and place in this context. In the study, data collection and analysis processes were carried out in accordance with the case study method, one of the qualitative research designs, in order to reveal the effects of the transformation of Beyazıt Square and Sahaflar Bazaar in neoliberal and digital transformation processes. The study concludes that neoliberal and digital transformation processes are among the main reasons for the socio-cultural and spatial transformation of Beyazıt Square and Sahaflar Bazaar, as places of memory from the 1980s to the present day.