Birkaç W UMa türü sistemin ışık eğrilerinin modellenmesi
The light curves of a few w UMa type system modeling
  1. Tez No: 599453
  2. Yazar: ÖMER SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN SOYDUGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, GR Bootis ve GR Tauri sistemleri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gözlemevi'nde bulunan 30 cm'lik teleskop ve buna bağlı olarak çalışan ışıkölçüm donanımları (CCD kamera) ile fotometrik olarak gözlenmiştir. ASAS (All Sky Automated Survey) (Pojmanski 2001, 2002, 2003; Pojmanski ve Maciejewski 2004) tarafından elde edilen veri tabanında yer alan DY Cet ve CY Hyi sistemleri ile gözlenen GR Boo ve GR Tau sistemlerinin ışık eğrilerinin modellenmesi, Wilson-Devinney (W-D) (van Hamme ve Wilson, 2003) bilgisayar yazılımının 2005 sürümü ile yapılmıştır. İncelenen sistemlere ilişkin geometrik ve fiziksel parametrelerle, bileşenlerin yüzeyinde yer alan lekelerin parametre değerleri de (enlemi, boylamı, lekenin yarıçapı ve sıcaklığı) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, GR Bootis and GR Tauri systems were observed photometrically using the 30 cm telescope located at Canakkale Onsekiz Mart University Observatory. We used DY Cet and CY Hyi light curves obtained by All Sky Automated Survey (ASAS). These light curves have been analyzed with Wilson-Devinney (W-D) (Wilson and Devinney 1971, van Hamme and Wilson 2005) code and also the physical and geometric parameters of the systems were determined. As a result of the solution, spot parameters on the components have been computed.