ITO temelli tek kullanımlık malzemelerin biyosensör teknolojilerinin geliştirilmesinde kullanımı ve kanser erken teşhisine yönelik olarak uygulanması
Usage of ITO based disposable material for the development of biosensor technologies and their applications to early diagnosis of cancer
- Tez No: 599452
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL SEZGİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Kimya, Bioengineering, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Meme kanseri, günümüzde en yaygın görülen kanser türleri arasındadır. Birçok kanser çeşidinde olduğu gibi bu hastalığında erken tayini çok önemlidir. Son zamanlarda moleküler biyolojideki gelişmeler hastalığın evresini gösterebilecek yani biyobelirteçlerin kullanımını ortaya çıkartmıştır. Bu biyobelirteçler hastanın iyi ya da kötü tanısını belirlemek için kullanılan son derece önemli araçlardır. Vasküler Endoteryal Büyüme Faktörü (VEGF), anjiyogenez ve vasküler geçirgenliğin önemli bir düzenleyicisi olan ve endoteryal hücreleri için güçlü bir mitojen olarak kabul edilen bu türünün bir biyobelirtecidir. Bu çalışmada kadınların sağlığını tehdit eden meme kanserinin biyobelirteci olan VEGF'nin hassas, hızlı ve pratik bir şekilde ölçülmesini sağlayacak elektrokimyasal impedans spektroskopisine dayalı elektrokimyasal bir biyosensör tasarlanması amaçlamaktadır. Üretilen biyosensörün tüm optimizasyon işlemlerinde Elektrokimyasal İmpedans spektroskopisi (EİS) ve döngüsel voltametri (CV) tekniği kullanılmıştır. Optimizasyon çalışmalarını desteklemek, yüzey morfolojisini ve kimyasal bileşenleri aydınlatmak için taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri, enerji yayılım x-ışını (EDX) spektrumu, haritalama, atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ve kızıl ötesi (FTIR) spektrumları incelenmiştir. Elektrokimyasal karakterizasyon çalışmalarında tekrarlanabilirlik tekrarüretilebilirlik, depo, rejenerasyon, SFI, kare dalga voltametrisi, Kramer's Kronig çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte insan serumunda ölçümler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, breast cancer is one of the most risky and common cancer types. The early diagnosis of breast cancer is very important just as in other cancer types. Recent investigations demonstrate the biomarkers can be useful for the disease phase. These biomarkers are the very important materials for determine the good or bad diagnostic of the patient. VEGF is considered the most powerful mitogen for endothelial cells and also is an important regulator of vascular permeability and angiogenesis. In the frame of this thesis, it is purposed to design an electrochemical immunosensor system. Electrochemical Impedans Spectroscopy which is a quick and sensitive method was used for VEGF determination. Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) and cyclic voltammetry (CV) technique were used in all optimization processes of the produced biosensor. Scanning electron microscopy (SEM) images, energy dispersive x-ray (EDX) spectra and mapping, atomic force microscopy (AFM) and Infrared (FTIR) spectra were examined to support the optimization studies and to reveal surface morphology and chemical components. In the electrochemical characterization studies, repeatability, reproducibility, storage, regeneration, SFI, square wave voltammetry and Kramer's Kronig studies were performed. The measurements were taken in human serum.