Of disguise and provocation: The politics of clothing in the late Ottoman Empire, 1890-1910
Kılık değiştirme ve provokasyon: Geç dönem Osmanlı İmparatorluğunda kıyafet politikaları, 1890-1910
  1. Tez No: 599475
  2. Yazar: MELİKE BATGIRAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVGENIY RADOSLAVOV RADUSHEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tezin amacı 1890-1910 yılları arasında Osmanlı Devleti'nin kuzeydoğu Anadolu topraklarında Ermeni fedayilerce uygulanan kılık değiştirme pratiğini incelemektir. Esas olarak uygulamanın kendisine ve bunun arkasındaki nedene odaklanılmaktadır. Bu tez fotograflardan da faydalanarak aynı zamanda kıyafet politikalarını ve benlik algısını da inceler. Bu noktada fotoğraflara kasti olarak yerleştirilmiş olan yanıltıcı veya gerçek dışı objeler de incelenerek muhtemel fedayi kıyafeti açıklanarak analiz edilmiştir. Bu tez, Ermeni fedayilerin kılık değiştirmedeki eğilimlerini anlamak için fotografik kanıtlarla Kürt, Çerkes, Gürcü, Laz giysilerinin karmaşıklığını da incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the fedayee practice of disguise in the context of violence between the years of 1890 and 1910 in the North-east parts of the Ottoman Empire. It mainly focuses on the practice's itself and reason behind it. Making use of photographs, this thesis also examines the politics of clothing and self-representation. At this juncture, objects in photographs which were intentionally placed fallacious and delusive are examined to clarify possible fedayee clothes which are also analyzed. In order to make sense of the penchant of Armenian fedayees for disguise, this thesis also explores the complexity of Kurdish, Circassian, Georgian, Laz clothing through photographic evidence.