Chaucer's use of his persona in his dream poems the Book of the Duchess, the House of Fame, the Parlement of Foules and the prologue to the legend of good women
- Tez No: 7650
- Danışmanlar: PROF.DR. HİMMET UMUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
XI ÖZET Bu çalışmanın amacı Chaucer“ in dört rüya şiiri Düşes* in Kitabı, Şöhret Evi, Kuşlar Parlementosu ve İyi Kadınlar Destanı Prologu' nda rüya gören kişinin fonksi yonları ve genel özelliklerini belirlemektir. Bu amaçla ilk önce rüya şiir geleneğinin doğuşu» gelişimi ve İngi liz Edebiyatındaki yeri incelenmiştir. Chaucer' m rüya gören kişisinin bütün şiirlerinde ortak bazı özellikler gösterdiği ve bu haliyle aslında Chaucer olduğu ispatlan maya çalışılmıştır. Ayrıca Chaucer' in rüyacısının kül türlü, eğitim görmüş bir şair olması ve karakter indeki belirsizlik nedeniyle geleneksel rüya şiir rüyacısından farklı olduğu görülmüştür t Tezin birinci bölümünde, Düşes' in Kitabı 'ndaki rüya gören kişinin bazı iddiaların aksine/ saf, basit, sürekli gaf yapan biri olmayıp, iyi okumuş, saygıdeğer, ne yaptığını bilen bir insan olduğu ortaya konmuştur. Chaucer, bu şiirinde rüyacısını yasta olan dükü teselli etmek ve aynı zamanda hayat ölüm ilişkisi, sevgi ve ta lih konularına açıklık getirmek amacıyla kullanmıştır. İkinci bölümde, Şöhret Evi'nde rüya gören kişi nin Düşes' in Kitabı' ndaki özellikleri taşıdığı ve yine eğitimli bir şair olduğu anlaşılmıştır. Şöhret Evi'ndekiIll kişi ayrıca ironik ve mizahi bir yaklaşımla ele alınmış tır. Ayrıca, Chaucer ”persona" sı yoluyla tarafsız bir şe kilde şöhretin gerçek anlamını ve edebiyatla olan iliş kisini inceleyerek okuyucuyu bu kavramları kişisel olarak değerlendirmeye yöneltmiştir. Yine /rüya gören kişinin ka rakteri yoluyla ortaçağ insanı ve şairlerinin belli eği limleri eleştirilmiştir. Kuşlar Par lementosu'nda rüya gören kişinin ka rakterinin diğer iki şiirdekilerinkiyle aynı olduğu gö rülmüştür. Tarafsız kalma ve yorum getirmeme tutumunu sürdürmektedir. Burada, şiirin kahramanı canlı bir aşk tartışmasına şahit olmakta ve bu yolla Chaucer aşka kar şı değişik tutumları sergilemekte ve aşkı değişik kriter lerle tanımlamaktadır. Dördüncü bölümde, tyi Kadınlar Destanı Prologun- daki rüya gören kişi incelenmiştir- Bu şiirde rüya gören kişinin aşk ve diğer konulardaki tereddüt ve kararsızlı ğının tamamen kaybolduğu şahsın mutlu bir aşık olduğu görülmektedir. Yine de Chaucer1 m kendi kendini eleştir mesi ve gülünç duruma düşürmesi devam etmektedir. Bu şi irde ayrıca rüya gören kişinin Chaucer' mı yoksa tamamen hayali bir kahraman mı olduğu sorusu cevaplanmıştır.IV Sonuç olarak, Chaucer' in rüya şiirlerinde rüya gören kişinin, şiirlerdeki ipuçlarına dayanarak Chaucer' m kendisi olduğu ve büyük ölçüde geleneksel rüya şiir- kahramanından farklı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT This study attempts to determine the nature and functions of Chaucer's dreamer in his four dream poems the Book of the Duchess » the House of Fame, the _Parlement of Foules and the Prologue to the Legend of Good Women. To do this, however» a through study of the dream conventions» its emergence» development and achievements in English Literature have been examined. It has been found out that Chaucer1 s dreamer in his all dream poems has certain common characteristics» and» as such» appears to be Chaucer in disguise- Moreover» he is quite different from the traditional creamer as being a well -learned practicing poet» with a peculiar touch of ambiguity about his nature» In the first chapter of the thesis» it has been proved that the dreamer in the Book of the Duchess» contrary to some claims» is not a naive» simple-minded, blundering person» He is, on the contrary» a well-read» respectful and able figure. He is used by Chaucer to console his mourning duke and meanwhile to shed some light on the question of life and death relationship, love and especially fortune. In the second chapter, it has been seen that the dreamer of the House of Fame has the same featuresVI of personality of the dreamer of the Book of the Duchess, He is again presented as a well-read poet, not without touch of humour and irony, however. In the House of Fame, the dreamer is made the vehicle of Chaucer's impartial treatment of poetry and Fame, and the real meaning of Fame and its relation to the art of poetry has been brought to individual judgment. Through the dreamer, moreover, certain tendencies of medieval people and poets have been ridiculed. In the Parlement of Fouleş, the dreamer's nature has been found to be almost the same with the two previous dreamers. He is again a learned poet of love; impartial and devoid of conclusive comment- He witnesses a lively debate of love, through which Chaucer presents different approaches to love and gives a definition of love conception as it is judged by various standards. In the fourth chapter, the dreamer of the Prologue to the Legend of Good Women has been evaluated and it is found out that the uncertainty of the dreamer as regards love and any other subject, such as the content of the books, has vanished. The dreamer of the Prologue to the Legend of Good Women^is depicted as a happy lover» however, in the dream section, Chaucer's self-depreciation is carried on. Moreover, the question of dreamer's identityVll that whether he is Chaucer or fiction has been answered by direct references to Chaucer's actual works. In conclusion, it has been decided that the dreamer of Chaucer' s dream poems is Chaucer and he differs from the conventional dreamers as a self-reliant, objective, self-sufficient person-