Disguise and empowerment in Shakespeare's plays: Twelfth Night and As You Like It
Shakespeare'in oyunlarında kılık değiştirme ve kadınların güçlendirilmesi: Onikinci Gece ve Nasıl Hoşunuza Giderse
  1. Tez No: 810161
  2. Yazar: OZAN AKÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA AYÇA ÜLKER ERKAN, DOÇ. DR. EMİNE SONAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Edebiyat, bir toplumun olaylarını, gerçeklerini ve yapısını yansıtmanın en iyi aracıdır. Bu bağlamda edebî eserler, belirli bir dönemin veya tarihi olayların toplumdaki yansımaları hakkında bilgi sağlama açısından değerli kaynaklar olarak görülmektedir. Bu çalışma, genel olarak, Kraliçe I. Elizabeth yönetimindeki İngiltere'de Rönesans Dönemi'nde toplumun kadına biçtiği rol ve değere odaklanarak toplumun ataerkil yapısını ortaya koymaktadır. Çalışmada William Shakespeare'in Twelfth Night ve As You Like It adlı iki komedi oyunundaki kadın karakterler incelenmiştir. Shakespeare, dönemin İngiliz dili ve İngiliz Edebiyatı'na yaptığı büyük ve önemli katkılarla dünyaca tanınan oyun yazarlarından biridir. Bu çalışma için seçilen oyunlar, kılık değiştirmenin gücünü ve gücün karakterler üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. Shakespeare, kuşkusuz zamanının ötesinde yaşamış bir oyun yazarıdır ve yarattığı, o dönemin ataerkil yapısına tavır ve söylemleriyle karşı çıkan kadın karakterlerle, oyunlarında 16. yüzyıl İngiltere'sinin sosyal ve politik hayatını başarıyla işlemiş ve alaycı üslubuyla ataerkil topluma başkaldırmıştır. Bu çalışmada marjinal kadın karakterlerin o dönemde erkeklerin gölgesinde kalmış kadınların iç seslerinin sözcüsü olduğu ileri sürülebilir. Şaşırtıcı bir şekilde, her iki oyun da liberal ve sosyalist feminizm unsurları içermektedir ve Shakespeare döneminde bu tür eleştirel yaklaşımlar mümkün değildir. Bu gibi unsurlar Shakespeare'i ve oyunlarını unutulmaz kılmak için yeterlidir.
Özet (Çeviri)
Literature is the best tool for reflecting the events, truths, and structure of a society. In this context, literary works are seen as valuable resources for providing information about the reflections of a certain period or historical events in society. This study, in general, portrays the patriarchal structure of society during the Renaissance Period in England, which was under the rule of Queen Elizabeth I, by focusing on the role and value that society gave to women. In the study, the female characters in two comedy plays, titled Twelfth Night and As You Like It, by William Shakespeare are examined. Shakespeare is one of the world-renowned playwrights with his great and important contributions to the English language and English literature of the period. The plays chosen for this study emphasize the power of disguise and the influence of power on the characters. Shakespeare is undoubtedly a playwright who lived beyond his time, and with the female characters he created, who oppose the patriarchal structure of that period by their attitudes and discourses, he successfully covered the social and political life of 16th-century England in his plays and rebelled against the patriarchal society with his cynical style. In this study, it can be suggested that the marginal female characters were spokesmen of the women's inner voices who were left in the deep shadow of the men at that time. Surprisingly, both of the plays contain liberal and socialist feminism elements, and such critical approaches were not possible to be applied during the Shakespearean era. Thus, features like this are sufficient to mention Shakespeare and his plays as unforgettable.