Firmaların öğrenme yönelimi ile network öğrenme yetenekleri arasındaki ilişki
The relationship between firms' learning orientations and network learning capabilities
  1. Tez No: 599489
  2. Yazar: GAMZE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇEMBERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasının asıl amacı,“Öğrenme Yönelimi”ve“Network Öğrenme”arasındaki ilişkinin araştırılması ve“network öğrenme”kavramına ilişkin az sayıda bulunan literatür çalışmalarına katkı sağlamaktır. Çalışma, araştırma ve teorik olmak üzere iki farklı yöntemin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur. Teorik kısımda araştırmanın temel değişkenlerini tanımlamak adına detaylı bilgiler verilmiştir. Araştırma kısmında ise anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak ise, Çavuşgil ve Calanton'un“ÖrgütselÖğrenme Yönelimi”ölçek sorularından faydalanılırken; Network Öğrenme için Weerawardena'nın ölçeğinden faydalanılmıştır. Toplanan veriler SPSS istatistik paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. İstanbul'da sanayi, hizmet ve tarım alanlarında faaliyet gösteren toplam 102 firma üzerinden gerçekleştirilen anket neticesinde“Network Öğrenme”ve“Örgütsel Öğrenme Yönelimi”arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to emphasize the relationship between learning orientation between network learning capability and also contribute to the limited literature on the concept of“network learning”. The study insists of two partition as theoretical and research. In the theoretical part, detailed academical information is given in order to describe the variables which are included in the research. The second part of the study named as research part, required data is collected with the Questionnaire technique. The organizational learning scale of Çavuşgil and Calantone and Network Learning Scales of Weerawardenawere used as a data collection tool. All collected data were analyzed by using statistical package program called as SPSS. As a result of a survey conducted by totally 102 firms operating in industry, services and agriculture sectors in Istanbul. It has been seen that there is a positive relationship between“newtork learning capability”and“learning orientation”after the survey.