15-16 yaşındaki erkek disk atıcılarda yoğun teknik ve yoğun kuvvet antrenmanlarının performansa etkisinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 59949
  2. Yazar: FATMA AKKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL BABALIK PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Araştırmamızda 15-16 yaş grubunda spor yapmamış 10 kişilik teknik grup ve 10 kişilik kuvvet grubu oluşturuldu. Grupların antropometrik ölçümleri, (Yaş, boy, kilo, kulaç uzunluğu ve omuz genişliği) motor testleri, (3 Om. sprint, durarak uzun atlama, durarak beş adım atlama, durarak üç adım atlama, durarak disk atma, 1/2 dönüşle disk atma) ve kuvvet testleri (gülle ile dekatlon atışları) gelişimleri izlendi. Yapılan testler sonucunda hangi antrenman metoduyla sporcunun motor gelişimlerinin daha fazla olacağı ve daha başarılı olacağı 12 haftalık süre sonucunda araştırıldı. İki grubun antrenmanlarında eşitliğin ve sürekliliğin sağlanması için antrenman saatleri aynı günde ve birbirini izleyen zamanlarda yapılması planlandı. Denekler, antrenmana başlarken yapılan testler doğrultusunda, antrenman programlan düzenlendi. 10 kişilik teknik grup ve 10 kişilik kuvvet gruplarına aynı dönemlerde 2 haftalık hazırlık antremanlar birlikte yaptırıldı. 10 haftalık esas devre antremanlar ya da gelişim antremanlar ayrı ayrı olarak ele alındı. 10 kişilik teknik grubuna haftada 3 gün teknik, 1 gün kuvvet antrenmanı yaptınldı. 10 kişilik kuvvet grubuna haftada 3 gün kuvvet, 1 gün teknik antenmanı yaptırıldı. Gruplarda yapılan çalışmaların, teknik antrenman ve kuvvet antrenmanının gruplar üzerindeki gelişimleri değerlendirildi. 12 haftalık antrenman döneminde 4 haftada bir test uygulandı ve bu testler doğrultusunda antrenmanlarda değişiklikler yapıldı. Antrenmanlarda sıçramalar, dayanıldık (branşa yönelik dayanıldık) çalışmalar yapıldı. Teknik ve kuvvet antrenmanlarından önce hazırlayıcı çalışmalar yaptırıldı. Elde edilen ölçüm bulgulan statiksel olarak değerlendirildi ve karşılaştırıldı. 15-16 yaş grubu erkek disk atıcıların, fiziksel özellikleri: teknik grubunun ve kuvvet grubunun yaş bulgulan değerlendirildi. Teknik grubunda 10 kişinin yaş ortalaması 15.77 yaş olarak bulunmuştur. Kuvvet grubunda 11 kişinin yaş ortalaması 16.7 yaş olarak bulunmuştur. Teknik grubu ve kuvvet grubu yaş ortalamalar arsındaki fark (P>0.05) anlamsız bulunmuştur. Boy ölçümü, teknik grubu 1. ölçümde 168.40 cm,2. ölçümde, 169.80 cm olarak bululmuştur. 1 ölçüm ve 2.ölçüm arasındaki fark (P>0.05) anlamsız bulunmuştur. Kuvvet grubu, 1. ölçümde 166.64 cm, 2. ölçümde 167.77 cm olarak bulunmuştur. Kuvvet grubu 1 ve 2ölçüm arasındaki fark (P > 0.05) anlamsız bulunmuştur.Vücut ağırlığı: Yapılan testin sonucunda teknik grubu 1. ölçümde 60.45 kg, 2ölçümde 59.60 kg olarak bulunmuştur, l.ölçüm ve 2ölçüm arasındaki fark (P > 0.05) anlamsız bulunmuştur. Kuvvet grubu l.ölçümde 59.82 kg, 2.ölçümde 61.45 kg olarak bulunmuştur. 1. ve 2. ölçüm arasındaki fark (P > 0.05) anlamsız bulunmuştur. Deneklerin antropometrik özellikleri; omuz genişliği, teknik grubu l.ölçümde 26.56 cm olarak bulunmuştur. Kuvvet grubu l.ölçümde 24.91 cm olarak bulunmuştur. Teknik grubu ve kuvvet grubu ölçüm sonuçlan arasındaki fark (P < 0.05) anlamlı bulunmuştur. Kulaç uzunluğu; teknik grubu l.ölçümde 1.70 m olarak bulunmuştur. Kuvvet grubu l.ölçümde 1.69 m olarak bulunmuştur. Teknik grubu l.ölçüm ve kuvvet grubu l.ölçüm arasındaki fark (P > 0.05) anlamaz bulunmuştur. 30 m sprint testinde, teknik grubu l.ölçümde 4.62 sn, 2ölçümde 4.77 sn olarak bulunmuştur, l.ve 2ölçüm arasındaki fark (P > 0.05) anlamsız bulunmuştur. Kuvvet grubu l.ölçümde 4.64 sn, 2.ölçümde 5.16 sn olarak bulunmuştur, l.ve 2ölçüm arasındaki fark (P > 0.05) anlamsız bulunmuştur. Durarak uzun atlama testinde, kuvvet grubu l.ölçümde 2.20 m, 2.ölçümde 2.21 m olarak bulunmuştur, l.ve 2.ölçüm arasındaki fark (P > 0.05) anlamsız bulunmuştur. Durarak 3 adım atlama testinde, kuvvet grubu l.ölçümde 6.20 m, 2.ölçümde 6.16 m olarak bulunmuştur, l.ve 2.ölçüm arasındaki fark (P > 0.05) anlamsız bulunmuştur. Teknik grubu l.ölçümde 6.11 m, 2. ölçümde 6.26 m olarak bulunmuştur, l.ve 2. ölçüm arasındaki fark (P > 0.05) anlamsız bulunmuştur. Durarak 5 adım atlama testinde, kuvvet grubu l.ölçümde 10.68 m, 2.ölçümde 10.30 m olarak bulunmuştur, l.ve 2.ölçüm arasındaki fark (P > 0.05) anlamsız bulunmuştur. Durarak disk atma testinde, kuvvet grubu l.ölçümde 15.72 m, 2.ölçümde 18.64 cm olarak bulunmuştur, l.ve 2.ölçüm arasındaki fark (P > 0.05) anlamsız bulunmuştur. Kayarak gülle atma testinde, kuvvet grubu l.ölçümde 7.24 m, 2.ölçümde 6.79 m olarak bulunmuştur, l.ve 2ölçüm arasındaki fark (P > 0.05) anlamsız bulunmuştur.Sağdan dönerek gölle atma testinde, teknik grubu 1. ölçümde 7.24 m, 2.ölçümde 7.17 m olarak bulunmuştur, l.ve 2.ölçüm arasındaki fark (P > 0.05) anlamsız bulunmuştur. Soldan dönerek gülle atma testinde, teknik grubu 1. ölçümde 7.28 m, 2.ölçümde 7.44 m olarak bulunmuştur, l.ve 2.ölçüm arasındaki fark (P > 0.05) anlamsız bulunmuştur. Durarak uzun atlama testinde, teknik grubu 1. ölçümde 2.30 m, 2. ölçümde 2.45 m olarak bulunmuştur, l.ve 2.ölçüm arasındaki fark (P < 0.05) anlamlı bulunmuştur. Durarak disk atma testinde, teknik grubu l.ölçümde 17.55 m, 2. ölçümde 19.63 m olarak bulunmuştur, l.ve 2.ölçüm arasındaki fark (P < 0.05) anlamlı bulunmuştur. 1/2 dönüşle disk atma testinde, kuvvet grubu l.ölçümde 15.63 m, 2.ölçümde 18.51 m olarak bulunmuştur, l.ve 2. ölçüm arasındaki fark (P < 0.05) anlamlı bulunmuştur. Teknik grubu l.ölçümde 15.01 m, 2. ölçümde 18.07 m olarak bulunmuştur, l.ve 2.ölçüm arasındaki fark (P < 0.05) anlamlı bulunmuştur. Baş üstünden geriye gülle atma testinde, teknik grubu l.ölçümde 6.99 m, 2. ölçümde 8.09 m olarak bulunmuştur, l.ve 2. ölçüm arasındaki fark (P < 0.05) anlamlı bulunmuştur. Kuvvet grubu l.ölçümde 5.99 m, 2.ölçümde 8.03 m olarak bulunmuştur. 1.ve 2ölçüm arasındaki fark (P < 0.05) anlamlı bulunmuştur. Durarak gülle atma testinde, kuvvet grubu l.ölçümde 6.22 m, 2. ölçümde 7.98 m olarak bulunmuştur, l.ve 2.ölçüm arasındaki fark (P < 0.05) anlamlı bulunmuştur. Teknik grubu l.ölçümde 6.72 m, 2.ölçümde 8.19 m olarak bulunmuştur. l.ve 2.ölçüm arasındaki fark (P < 0.05) anlamlı bulunmuştur. Önden ileriye gülle atma testinde, teknik grubu l.ölçümde 6.98 m, 2.ölçümde 8.17 m olarak bulunmuştur, l.ve 2.ölçüm arasındaki fark (P < 0.05) anlamlı bulunmuştur. Kuvvet grubu l.ölçümde 6.50 m, 2.ölçümde 8.63 m olarak bulunmuştur. 1 ve 2.ölçüm arasındaki fark (P < 0.05) anlamlı bulunmuştur. Baş üstünden ileriye gülle atma testinde, teknik grubu l.ölçümde 4.86 m, 2ölçümde 5.39 m olarak bulunmuştur. İve 2ölçüm arasındaki fark (P < 0.05) anlamlı bulunmuştur. Kuvvet grubu l.ölçümde 4.41 m, 2.ölçümde 5.42 m olarak bulunmuştur, l.ve 2ölçüm arasındaki fark (P < 0.05) anlamlı bulunmuştur.Kayarak gülle atma testinde, teknik grubu 1. ölçümde 7.14 m, 2.ölçümde 7.50 m olarak bulunmuştur, l.ve 2.ölçüm arasındaki fark (P < 0.05) anlamlı bulunmuştur. Sağdan dönerek gülle atma testinde, Kuvvet grubu 1. ölçümde 5.84 m, 2.ölçümde 7.60 m olarak bulunmuştur, l.ve 2.ölçüm arasındaki fark (P < 0.05) anlamlı bulunmuştur. Soldan dönerek gülle atma testinde, Kuvvet grubu 1. ölçümde 7.07 m, 2.ölçümde 8.29 m olarak bulunmuştur, l.ve 2.ölçüm arasındaki fark (P < 0.05) anlamlı bulunmuştur. Sonuç olarak 15-16 yaş grubunda spora yeni başlamış, erkek disk atıcılarda yoğun kuvvet - az teknik yapan grubun kuvvet gelişimi fazla, teknik gelişimi az olduğu için disk atma mesafesi daha az bulunmuştur. Fakat yoğun teknik -az kuvvet antrenmanı yapan grubun teknik gelişimi fazla kuvvet gelişimi azdır. Verileri metre olarak değerlendirildiğinde, kuvvet grubuna oranla atma mesafesi daha önde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Two groups have been used in our research, each consists of 10 sedentary teenager aged about 15-16, and named as technical- training and power-training group {successively}. Anthropologic measurements (age, height, weight, arm span and shoulder width), motor ability tests(30 m. sprinting, long jump, triple and five step jumping without running, throwing discuss without rotation and with half rotation technique), power tests (decathlon throws and shot-put ) has been viewed on these groups. During 12 weeks, it has been researched that which training method will affect the progress of the sportsmen motorik? ability mostly. The result that has been concluded by the end of this study is evaluated and compared. Physical properties of 15-16 years old male discuss throwers and age discoveries of technical and power training groups has been evaluated. The average age has been found as 15.77 in the technical training group, and as 16.70 in the power training group. The difference between the average age of both groups has been found meaningless (P>0.05). Measuring Height : The average value of the technical-training group at the first measuring was 168.40 cm and 169.80 cm at the second. The difference between both measurements was found meaningless(P>0.05). The average value of the power-training group at the first measuring was 166.64 cm and 167.77 cm at the second. The difference between both measurements was found meaningless (P>0.05). Body weight: The average value of the technical-training group at the first measuring was 60.45 kg. and 59.60 kg. at the second. The difference between both measurements was found meaningless (P>0.05). The average value of the power-training group at the first measuring was 59.82 kg. and 61.45 kg. at the second. The difference between both measurements was found meaningless (P>0.05). Anthropologic properties of the subjects: The shoulder width of the technical- training group at the first measuring was 26.56 cm and of the power-training group at the first measuring was 24.91 cm. The difference between the measurements of both groups was found meaningful (P0.05). 30 m sprinting: The average value of the technical-training group at the first measuring was 4.62 sec and 4.77 sec at the second. The difference between both measurements was found meaningless (P>0.05). The average value of the power-training group at the first measuring was 4.64sec and 5.16 sec at the second. The difference between both measurements was found meaningless (P>0.05).Stationary long jumping: The average value of the power-training group at the first measuring was 2.20 m and 2.21 m at the second. The difference between both measurements was found meaningless (P> 0.05). Stationary triple jumping: The average value of the power-training group at the first measuring was 6.20 m and 6. 16 m at the second. The difference between both measurements was found meaningless (P>0.05). The average value of the technical-training group at the first measuring was 6.11 m and 6.26 m at the second. The difference between both measurements was found meaningless (P>0.05). Stationary five step jumping: The average value of the power-training group at the first measuring was 10.68 m and 10.30 m at the second. The difference between both measurements was found meaningless (P> 0.05). Throwing discuss without rotating: The average value of the power-training group at the first measuring was 15.72 m and 18.64 m at the second. The difference between both measurements was found meaningless (P> 0.05). Shot-putting by the sliding technique: The average value of the power-training group at the first measuring was 7.24 m and 6.79 m at the second. The difference between both measurements was found meaningless (P> 0.05). Throwing shot from the right side: The average value of the technical -training group at the first measuring was 7.24 m and 7.17 m at the second. The difference between both measurements was found meaningless (P> 0.05). Throwing shot from the left side: The average value of the technical -training group at the first measuring was 7.28 m and 7.44 m at the second. The difference between both measurements was found meaningless (P> 0.05). Stationary long jumping: The average value of the technical -training group at the first measuring was 2.30 m and 2.45 m at the second. The difference between both measurements was found meaningful (P< 0.05). Throwing discuss without rotating : The average value of the technical -training group at the first measuring was 17.55 m and 19.63 at the second. The difference between both measurements was found meaningful (P0.05). The average value of the technical-training group at the first measuring was 15.01 m and 18.07 m at the second. The difference between both measurements was found meaningfiil (P0.05). The average value of the power -training group at the first measuring was 5.99 m and 8.03 m at the second.