Amatör ve profesyonel futbolcularda denetim odağının locus of control ile araştırılması
  1. Tez No: 59948
  2. Yazar: MUSTAFA EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. CAN İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Futbol, Türkiye ve dünyadaki çoğu ülkede en fazla gelişmiş spor dalı olma. zelliğini taşımaktadır. Türk takımları Avrupa'da büyük bir çıkış trendinde ulunmakta ve kendi yerini bulmaya başlamaktadır. Öte yandan sporcuların isikolojik destek verecek uzmanlar ve araştırmacılar sayısı yetersiz kalmaktadır. Araştırma İstanbul bölgesinde futbol sporu yapan amatör ve profesyonel futbolcular kapsamaktadır. 52 amatör ve 45 profesyonel futbolcu araştırmanın örneklemini teşkil etmektedir. Araştırmamızda veri toplama aracı olarak J.Rotter trendinden geliştirilmiş ulunan iç-dış kontrol odağı ölçeği kullanılmıştır. Ölçek 29 önerme ve her nerme için ikişer tercihten oluşmaktadır. Amatör ve profesyonel sporcular arasında denetim odağı yönünden olamlı bir sonuç bulunmamıştır. Bu da psikolojik açıdan amatör ya da rofesyoriel olmanın denetim odağı açısından özel bir anlam taşımadığını ve Türkiye'deki profesyonel sporcuların amatör sporculara göre daha yüksek ıotivasyona sahip olmadığı anlaşılmaktadır. Eğitim düzeyi arttıkça, sporcuların daha içten kontrollü oldukları örülmektedir. Daha yüksek eğitime sahip olan sporcuları motive etmenin daha olay olacağı açıkça anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Football is a most progressive sport branch at the world and Turkey. Turkish teams has great developing trend and begins to find their place in Europe. At the other hand, there are no enough sport psychology specialist and researchers. This research contains amateur and professional football players in Istanbul region. 52 amateur and professional athletes constitutes sample of research. In this research, Rotter's Internal-External Locus of Control Scala used for collecting data. This scala contains 29 items and two choice opportunity per items. There were no significant difference for locus of control between amateur and professional athletes. By this result, we found that professionals has not high motivated than amateurs. High educated athletes has more internal locus of control than low educated athletes. Motivating high aducated athletes easyiy than low educated athletes.