Lateral servikal disk hernisi ve foraminal stenoz tedavisinde posterior laminoforaminotominin yeri
Posterior laminoforaminotomy in the treatment of lateralcervical herniated disc and foraminal stenosis
- Tez No: 628468
- Danışmanlar: UZMAN ALİ RIZA ERTÜRK, DOÇ. DR. AYŞE KARATAŞ DEMİRCİLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
2000-2012 yılları arasında İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde lateral servikal soft disk hernisi veya osteofiti tanısıyla anahtar deliği laminotomi-foraminotomi uygulanan 83 hasta bu çalışmaya dahil edildi. Hastaların 45' i erkek, 38' i bayan ve yaş ortalamaları 45.8 ' idi. Çalışmamızdaki hastalar C3-C7 arası dejeneratif servikal disk hastalığına bağlı radiküler ağrı ya da kuvvetsizliği olan ve tek ya da iki seviye post. servikal foraminotomi uygulanan hastalardı. Tüm hastalara ait preoperatif nörolojik muayene, geliş semptomları, radyolojik tetkikler, klinik bulgularla radyolojik bulguların uyumu, ameliyat notları, operasyon sonuçları ve komplikasyonlar değerlendirmeye alındı. Radiküler motor zayıflığı olan ve en az 3 haftalık konservatif tedaviye rağmen şikayetlerinde gerileme olmayan hastalara, muayene ve görüntüleme yöntemleri uyumlu ise cerrahi endikasyon konuldu. Tüm hastalara preoperatif direkt grafi ve MR çekildi. Gereken olgulara BT ve EMG tetkikleri yapıldı. 78 hasta oturur pozisyonda 5 hasta yüzüstü pozisyonda operasyona alındı. Oturur pozisyonun sık kullanılmasına karşın hava embolisi, tansiyon pnömosefali, hipotansiyona bağlı omurilik ve beyin iskemisi, vertebral a. yaralanması gibi komplikasyonlar serimizde izlenmedi. Etkilenen taraf 45 hastada sol , 37 hastada sağ taraf idi. Servikal disk hastalığının en sık görüldüğü seviye C6-7 (48 hasta ) ve C5-6 (32 hasta ) olup, bu iki mesafenin serideki oranı % 86' idi. Serideki 73 hastaya tek mesafe, 10 hastaya iki mesafe, 1 hastaya tek mesafe bilateral laminotomi-foraminotomi yapıldı. 32 (%38.5) hastaya yalnızca foraminotomi, 44 (%53) hastaya sadece serbest fragman eksizyonu uygulanırken , 7 (%8.5) hastaya bir seviye serbest fragman çıkarılıp, diğer seviyeye hard disk protrüzyonu nedeniyle foraminotomi uygulandı. Hastaların tümü postop dönemdeki klinik sonuçlarına Odom kriterlerine göre mükemmel, iyi, orta, kötü olarak değerlendirildi. Postop mükemmel sonuç 66 hastada ( %79.5 ), iyi sonuç 13 hastada ( %15.7 ), orta sonuç 3 hastada ( %3.6 ), kötü sonuç 1 hastada (%1.2 ) saptandı. 79 hastanın (% 95 ) postop radikülopati semptomları geriledi. Foraminotomi uygulanan hastaların % 82.1' i mükemmel sonuca, % 12.8' i iyi sonuca sahipti. Disk eksizyonu uygulanan hastaların %76.5' i mükemmel sonuca, 19.6' sı iyi sonuca sahipti. Her iki grupta da mükemmel ve iyi sonuç oranı % 95 bulundu. Foraminotomi ve disk eksizyonu uygulanan iki grup arasında klinik sonuçlar açısından fark bulunmadı. Mükemmel sonuca sahip grubun yaş ortalaması 44.95, iyi sonuca sahip grubun yaş ortalaması 51.85' idi. Mükemmel sonuca sahip grubun yaş ortalaması, iyi sonuca sahip grubun yaş ortalamasına göre düşük olduğu görüldü. Serimizde cerrahi mortalite gözlenmedi. 3 hastada dura hasarı, 1 hastada aksesuar kök hasarı, 1 hastada yara yeri enfeksiyonu gelişti. Oluşan komplikasyonlar klinik sonuçları etkilemeyen kısa süreli şikayetlerdi. Sonuç olarak, post. laminoforaminotomi, seçilmiş hastalarda düşük komplikasyon oranlarıyla uygulanan bir cerrahi girişimdir. Post. yaklaşımın avantajı sinir kökünü daha iyi açığa çıkarması, füzyona gerek duyulmaması ve stabilizasyonu bozmaması olarak sayılabilir. Hastaların hastanede kalış süresi azalmış ve sosyal yaşamdaki kalite artmıştır.
Özet (Çeviri)
Posterior cervical laminoforaminotomy is an effective surgical treatment in selected cases of cervical radiculopathy caused by posterolateral herniated discs or foraminal stenosis. The aim of the present study was to evaluate the surgical techniques, rates of complications, long-term outcomes, advantages, and disadvantages of keyhole foraminotomy retrospectively. Keyhole foraminotomy was performed in 83 patients. In 51 patients (61.5%) soft disc herniation was removed, and in 32 of them (38.5%) osteophytes were evident. The clinical data were evaluated according to Odom's criteria, and the mean follow-up time was 6 months. Postoperative results were classed as excellent in 66 patients (79.5%), good in 13 patients (15.7%), fair in 3 patients (3.6%), and poor in only 1 patient (1.2%). Radiculopathy symptoms regressed in 79 patients (95%). Among the 83 patients, surgical complications (dural injury and level error) were noted in 2 patients (2.4%). Posterior laminoforaminotomy is applied to selected patients with a low complication rate. The advantages of this surgery are suitable visualization of the nerve root, preserved motion of the operated segment, avoidance of cervical instability, and a decrease in the length of hospital stay.