11-14 yaş grubu sporcularda grupla psikolojik danışmanın kontrol odağına etkisinin araştırılması
- Tez No: 59950
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
vııı 3. ÖZET Deney modelinde gerçekleştirilen bu araştırmada, 11-14 yaş grubunda yer alan farklı branştaki sporcular, grupla psikolojik danışma uygulamasına alınmıştır. Deney grubunda basketbol (9 kişi, erkek), hentbol (8 kişi, kız), yüzme (8 kişi karma) ve tenis (8 kişi karma) branşlarında faaliyet gösteren 33 sporcu bulunmaktadır. Sporcuların yaşa ve yaptığı spor türüne göre (ferdî-takım) dağılımı genellikle birbirine benzer yapıdadır. Kontrol grubunda basketbol (12 kişi, erkek), hentbol (12 kişi, kız), yüzme (9 kişi, karma) ve tenis (8 kişi, karma) olmak üzere 41 sporcu yer almaktadır. Her iki gruba ölçme aracı olarak iki ayrı ölçek uygulanmıştır. Birinci ölçme aracı olarak 'Nowicki-Strickland Kontrol Odağı Ölçeği“ ikinci de Piers-Harris Çocuklar İçin Benlik Kavramı Ölçeği”kullanılmıştır. Kontrol odağı ölçeği deney grubuna ön test - son test olmak üzere iki kez uygulanmış; kontrol grubuna ise bir kez uygulama yapılmıştır. Kontrol değişkeni olarak alınan Piers-Harris Çocuklar İçin Benlik Kavramı Ölçeği“ ise, uygulama başlangıcında her iki gruba da birer kez uygulanmıştır. Deney gruplarına ayrı ayrı, sekizer haftalık birer grupla psikolojik danışma uygulaması yapılmıştır. Uygulama çerçevesinde, spor psikolojik danışmanlığı alanında sık olarak kullanılan tekniklerden, grup çalışmalarına elverişli olanlar belli bir düzen içinde kulanılmıştır. Bunlardan en fazla kullanılanlar nefes alıştırmaları, bazı grup oyunları, gevşeme teknikleri, güç toplama teknikleri, duygu aktarımı ve çeşitli ısınma çalışmalarıdır. Bütün bu çalışmaların esas hedeflediği nokta, kontrol odağına dönük olarak, sporcuların kendine yönelik kontrol odağı tasavvurunun mümkün olduğu kadar netleşmesini sağlamak olmuştur. Çünkü kontrol odağının temelinde, kişinin kendisiyle ve çevresiyle ilgili tasavvur ve beklentileri önemli rol oynamaktadır. Sporcunun kendisiyle ve kişiliğiyle ilgili duygusal, fiziksel, sosyal ve zihinsel tasavvurunun; bedeninde yoğunlaşma ve grup içinde kendini ve başkalarını çeşitli açılardan görme yoluyla, olumlu yönde gelişeceği beklenmiştir. Araştırma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, spor psikolojisi ve uygulama alanları, sporda psikolojik danışma, sporda grupla psikolojik danışma, 11-14 yaş grubu çocukların genel özellikleri, kontrol odağı kavramı ve benlik tasavvuru ile ilgili temel bilgi ve açıklamalar yer almaktadır.IX İkinci bölümde ise; sporda grupla psikolojik danışma konusunda uygulamalı araştırma ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Yöntemle ilgili bilgiler, elde edilen bulgular ve yorumları, sonuç ve öneriler bu bölümde yer alan ana başlıklardır. Deney grubunun, kontrol grubuna göre uygulama başlangıcındaki durumu ve uygulama sonrasındaki durumu ile, deney grubunun uygulama başlangıcında kendi sahip olduğu kontrol odağına göre geldiği nokta, istatistik analizlerinin odaklandığı yer olmuştur. Ayrıca cinsiyet, yaş, spor yapma süresi ve branş değişkenlerine göre de karşılaştırmalı istatistik analizleri yapılmıştır. Sonuçlar tablolar halinde verilerek yorumlanmıştır. 3.1. SUMMARY In this experimental research, 11-14 age group athletes participated to a group psychological counseling program. There were four several sport branches and totally 33 athletes which basketball (9 athletes, male), handball (8 athletes, female), swimming (8 athletes, mixed), tennis (8 athletes, mixed). Control group selected as similar characteristics of experimental group and contains four branches too. There were totally 41 athletes basketball (12 athletes, male), handball (12 athletes, female), swimming (9 athletes, mixed), tennis (8 athletes, mixed). To all groups, two scale applied for test to differences and changes. First scale was 'Nowicki-Strickland Locus of Control Scale”and second was 'Piers-Harris Self Conception Scale for Children'! Nowicki scale applied to experimental group as pretest-posttest design, to control group applied one time. Piers-Harris scale applied to both groups one time. For all experimental groups, 8-week structured psychological counseling programs released. From beginning to end, applied to frequently using sport counseling techniques in group sittings. Some examples were 'breath control techniques“ 'relaxation exercises”'bower control exercises“ transference techniques”'several group games“ and 'warm-up techniques”. Main focus point of all exercises and applications were; all athlete by way of clearing to self-directed images and changes in locus of control belief. Because in locus of control belief, a person's own and environmental imagination plays a great role with effect of expectancies. A main expectation of this research that, athlete's self emotional, physical, social, cognitive and personal imagination can change
Özet (Çeviri)
IX İkinci bölümde ise; sporda grupla psikolojik danışma konusunda uygulamalı araştırma ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Yöntemle ilgili bilgiler, elde edilen bulgular ve yorumları, sonuç ve öneriler bu bölümde yer alan ana başlıklardır. Deney grubunun, kontrol grubuna göre uygulama başlangıcındaki durumu ve uygulama sonrasındaki durumu ile, deney grubunun uygulama başlangıcında kendi sahip olduğu kontrol odağına göre geldiği nokta, istatistik analizlerinin odaklandığı yer olmuştur. Ayrıca cinsiyet, yaş, spor yapma süresi ve branş değişkenlerine göre de karşılaştırmalı istatistik analizleri yapılmıştır. Sonuçlar tablolar halinde verilerek yorumlanmıştır. 3.1. SUMMARY In this experimental research, 11-14 age group athletes participated to a group psychological counseling program. There were four several sport branches and totally 33 athletes which basketball (9 athletes, male), handball (8 athletes, female), swimming (8 athletes, mixed), tennis (8 athletes, mixed). Control group selected as similar characteristics of experimental group and contains four branches too. There were totally 41 athletes basketball (12 athletes, male), handball (12 athletes, female), swimming (9 athletes, mixed), tennis (8 athletes, mixed). To all groups, two scale applied for test to differences and changes. First scale was 'Nowicki-Strickland Locus of Control Scale“ and second was 'Piers-Harris Self Conception Scale for Children'! Nowicki scale applied to experimental group as pretest-posttest design, to control group applied one time. Piers-Harris scale applied to both groups one time. For all experimental groups, 8-week structured psychological counseling programs released. From beginning to end, applied to frequently using sport counseling techniques in group sittings. Some examples were 'breath control techniques”'relaxation exercises“ 'bower control exercises”transference techniques“ 'several group games”and 'warm-up techniques". Main focus point of all exercises and applications were; all athlete by way of clearing to self-directed images and changes in locus of control belief. Because in locus of control belief, a person's own and environmental imagination plays a great role with effect of expectancies. A main expectation of this research that, athlete's self emotional, physical, social, cognitive and personal imagination can changepositively with concentrating to body and observing him/herself and others in group situations. There are two main section of this thesis. In the first section general counseling and psychological counseling, sport psychology and application areas, psychological counseling in sport, group psychological counseling in sport, general characteristics of 11-14 age group children, locus of control and self-concept explained. In second section, details about group applications, method, findings and interpretations, results and suggestions are the main headlines. Results are given as tables.