11-14 yaş arası futbolcularda life kinetik antrenmanlarının zihinsel dayanıklılık, dikkat ve çeviklik üzerindeki etkileri
The effects of life kinetik training on mental toughness, attention, and agility in soccer players aged 11–14
- Tez No: 1017734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 11–14 yaş arası futbolcularda Life Kinetik antrenmanlarının dikkat, çeviklik ve zihinsel dayanıklılık üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmaya 20 deney ve 20 kontrol grubundan oluşan toplam 40 lisanslı sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada hazır gruplar üzerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. TOBB Cevdet Yılmaz Ortaokulu takımı (n=20) deney grubu, Sefa 12 Spor Kulübü oyuncuları (n=20) ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubuna 8 hafta boyunca haftada iki gün Life Kinetik egzersizleri uygulanırken, kontrol grubu yalnızca rutin futbol antrenmanlarına devam etmiştir. Sporcuların performans değişimleri D2 Dikkat Testi, Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri ve Çeviklik T Testi kullanılarak ön test–son test modeliyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Life Kinetik antrenmanları dikkat performansı üzerinde seçici ve anlamlı düzeyde gelişmeler sağlamıştır. D2 Dikkat Testi'nin E1 alt boyutunda (Boş Bırakılan Madde Sayısı) deney grubunda anlamlı bir düşüş görülmüş; bu durum dikkat devamlılığının arttığını göstermiştir. TN değerindeki artış ise işlem hızında ilerlemeye işaret etmektedir. E2 (Yanlış İşaretleme Sayısı) değişkeninde deney grubunda artış gözlenmesi, bilişsel yük altında karar verme hızının arttığını ve hız–doğruluk dengesinde değişim yaşandığını ortaya koymuştur. Çeviklik testinde deney grubu lehine iyileşme görülmesine rağmen gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Zihinsel dayanıklılık puanlarında deney grubunda artış eğilimi, kontrol grubunda ise düşüş gözlenmiş; bu bulgu Life Kinetik uygulamalarının psikolojik dayanıklılığı destekleyici etkisine işaret etmiştir. Sonuç olarak araştırma, Life Kinetik antrenmanlarının gelişim dönemindeki genç futbolcuların özellikle dikkat, işlem hızı ve karar verme mekanizmaları üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Fiziksel performans bileşeni olan çeviklikte anlamlı değişim gözlenmemiş olsa da uygulama süresinin ve yoğunluğunun artırılması durumunda daha güçlü çıktılar elde edilebileceği değerlendirilmektedir. Elde edilen bulgular, Life Kinetik metodunun bilişsel-motor gelişimi destekleyen etkili bir antrenman modeli olduğunu ortaya koymakta ve literatüre katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Life Kinetik training on attention, agility, and mental toughness were examined in football players aged 11–14 years. A total of 40 licensed athletes, consisting of 20 participants in the experimental group and 20 in the control group, voluntarily took part in the research. A quasi-experimental design based on pre-existing groups was employed. The TOBB Cevdet Yılmaz Middle School team (n = 20) was assigned as the experimental group, while players from the Sefa 12 Sports Club (n = 20) served as the control group. The experimental group underwent Life Kinetik training sessions twice a week for eight weeks, whereas the control group continued only with their routine football practices. Performance changes in the athletes were assessed using the D2 Attention Test, the Mental Toughness Inventory in Sports, and the Agility T-Test within a pre-test–post-test framework. According to the findings, Life Kinetik training produced selective and meaningful improvements in attention-related variables. A significant decrease in E1 (Number of Omitted Items) scores indicated enhanced attention sustainability, while the increase in TN (Total Number of Marked Items) reflected improved processing speed. The rise in E2 (Number of Incorrect Markings) scores suggested a shift toward faster and more risk-taking decision-making, pointing to a change in the speed–accuracy trade-off under cognitive load. Although agility performance slightly improved in the experimental group, the difference between groups was not statistically significant (p>0.05). Mental toughness scores showed an upward trend in the experimental group but declined in the control group, indicating that Life Kinetik training may have a protective and supportive effect on psychological resilience. In conclusion, Life Kinetik training was found to contribute positively to cognitive performance components such as attention, information processing speed, and decision-making among young soccer players. Although no significant change was detected in agility, longer or more intensive training protocols may lead to more pronounced physical improvements. The results highlight Life Kinetik as an effective cognitive–motor training method for athletes in developmental periods and provide valuable contributions to the field.