Erendiz Atasü romanlarındaki erkek figürler
Male figures in Erendiz Atasü's novels
  1. Tez No: 806940
  2. Yazar: GÖZDE EFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 419
Özet
Erendiz Atasü (1947 -) modern Türk edebiyatının önemli yazarlarından biridir. Yazdıklarıyla birçok ödül alan yazarın öyküleri, denemeleri ve romanları modern Türk edebiyatı açısından hem konu hem tema yönünden önem arz etmektedir. Atasü'nün eserlerinde hayatının izleri, sanat yaşamının bir anlayışıdır. O, toplumun yaşadığı sosyal, politik çözülmelerin analizini yapan ve kendine yeni değerler katan bir yazardır. Atasü'nün sanatı hem eserlerinin satır aralarından hem de yaşamın ve Türkiye gerçeklerinin içinden ortaya çıkmaktadır. O, kadın yazar olarak toplumsal ve politik olgulara kayıtsız kalmamaktadır. Atasü belli bir sorumluluğun eşiğinde ve farkındalığında sanatına gem vurmadan ilerlemektedir. Atasü'nün yazın yaşamına öykülerle giriş yaptığı bilinmektedir. O, öykü yazarı olduğunu belirtirken Türkçeye ve kadınlara karşı sorumluluk hissettiğini her fırsatta dile getirmektedir. Yazarın öykü kitaplarını kadınların her gün uğradığı haksızlıkları görerek ve kimi kadınlık deneyimleriyle oluşturduğu bilinmektedir. Bu çalışma, Atasü'nün romanlarını feminist ve ataerkil bakış açısıyla inceleyip yazarın roman anlayışını erkek kişiler etrafında işleyerek ortaya koymayı amaçlamıştır. Atasü romanlarındaki erkek figürler hem fiziksel hem ruhsal olarak ortaya koyulup yaşamlarında durdukları noktalara vurgu yapılarak ele alınmış, ataerki olgusuyla işlenmiş ve toplumda bulundukları yere yabancılıkları veya hayatlarına yabancılaşmaları gözlemlenmiştir. Tez çalışmasında, Atasü'nün romanlarındaki erkeklerden tek tek bahsedilmiştir. Erkek figürlerin kadın figürlerle çatışma halinde olan durumları da vurgulanmıştır. Bu çalışma, Atasü romanlarındaki erkek figürlerin bakış açısını ortaya koymaya çalışırken aynı zamanda yazarın erkek figürlerinin geleneksel ve modern toplumla olan bağını açığa çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Erendiz Atasü (1947- ) is one of the important authors of modern Turkish literature. Short stories, essays, and novels of the author who has got many awards with her writings, are significant for modern Turkish literature in terms of their subjects and themes. The impacts of her life in her works are an understanding of her literary life. She is an author who analyses society's social and political disintegrations and enriches herself with new values. Atasü's art comes from not only the line spaces in her works but also the realities of Turkey and life itself. As a woman writer, she does not stand indifferent to social and political facts. Atasü continues to move on in her literary career without restraining her art and at a threshold and awareness of a kind of specified responsibility. It is known that Atasü started her literary life writing short stories. While expressing that she is a short story writer, she frequently states that she feels responsible towards the Turkish language and women. It is known that the author wrote her short story books by seeing women being exposed to injustices almost every day, and with several womanly experiences. This study aims to examine Atasü's novels from a feminist and patriarchal point of view and put forth the author's novel conception by treating it around male characters. The male figures in Atasü's novels are presented both physically and mentally, examined by emphasizing where they stand in their lives, treated with the phenomenon of patriarchy, and their being alienated from their place in society or alienated from their lives have been observed. In the thesis, male figures in Atasü's novels are referred to individually. In addition, male figures' being in a situation of conflict with female figures is also emphasized. This study while attempting to put forth the perspectives of male figures in Atasü's novels, has also revealed the bond of the author's male figures with traditional and modern society.