Power politics in ottoman provincial administration: a case study of Gürcü Osman Pasha (1789-1807)
Osmanlı taşra yönetiminde güç ve iktidar çatışmaları: Gürcü Osman Paşa isyanı (1789-1807)
- Tez No: 599523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVGENIY RADOSLAVOV RADUSHEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tez çalışması, kariyerinin ilk evrelerinde oldukça umut vaat eden asker kökenli bir Osmanlı devlet adamı olan Gürcü Osman Paşa hakkındadır. Osman Paşa kariyerinin sonraki dönemlerinde Rumeli bölgesinin en asi figürleri ile işbirliği içinde kazaları yağmalayan isyancı bir karaktere dönüşmüştür. Paşa'nın politik, askeri ve finansal güç kaynakları gelişip merkezi otoriteye karşı ciddi bir tehlike oluşturmaya başladığında, Paşa takibe alınır ve sonunda hakkında idam emri çıkarılır. Her ne kadar döneminin çok öne çıkan karakterlerinden biri olmasa da, Paşa'nın hem politik bağlantıları hem de isyanının dinamikleri, kendi zamanının birçok önemli karakteri ile kuvvetli ilişkileri olduğunu göstermektedir. Tezde Osman Paşa'nın isyanı, intisap ilişkileri, işbirlikleri ve çatışmaları analiz edilerek, erken modern Osmanlı politik dünyasının değişken yapısı incelenmekte ve Osman Paşa karakteri dönemin diğer önemli karakterlerinin olduğu sahaya yerleştirilmektedir. Tezin odaklandığı diğer konular Paşa'nın kapı halkı ve muhtelif gelir kaynaklarıdır. Ayrıca kapı halkı ve gelir kaynaklarının Paşa'yı nasıl güçlü bir aileye, veya ayanlık kökenine, veya hatırı sayılır bir servete sahip olmadan kayda değer bir paşa karakterine dönüştürdüklerine değinilmektedir. Sonuç olarak bu tez Paşa'nın kariyer aşamalarını, güç elde etme, asi davranışlarda bulunma, tekrar güç elde etme ve sonra yine asi davranışlar kısır döngüsü ile açıklamaktadır. Ayrıca tezde dönemin Osmanlı politik dinamiklerini ve emperyal merkez ile taşra arasındaki güç kaymalarını anlamlandırmada yardımcı olabilecek bir model önermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines Gürcü Osman Pasha, who was a promising military origin Ottoman state official at his early career stages, but then turned into a rebel sacking Rumelian districts in collaboration with the most unruly figures of the region. When his political, military and financial sources of power eventually evolved to pose a significant threat to the central authority, he ended up being executed by the government. Although he was not a primary figure of his time, both his political networks and dynamics of his rebellion refer that he had strong connections with many prominent characters of the period. Through analyzing reasons behind Osman Pasha's rebellion, his patronage relations, alliances and conflicts, the dissertation depicts the volatile and delicate structure of the early modern Ottoman politics and places Osman among other prominent characters of the time. It also focuses on formation of Osman's household and his various revenue sources, discussing how they enabled him become a prominent pasha without a powerful family, or a local notable origin, or a considerable wealth of his own at the beginning of his career. As a conclusion this study attempts to explain Osman Pasha's career cycle with a vicious circle of acquiring power, behaving disorderly and power again, and so on. It also offers a principle that might help us comprehend the dynamics of the Ottoman politics and the shifting power from the center to the provinces and vice versa.