The effect of soil improvement under earthquake loading conditions
Zemin iyileştirmesinin deprem durumunda etkisi
  1. Tez No: 599524
  2. Yazar: KENAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Deprem yer kabuğunun kırılması sonucu ortaya çıkan ve sismik dalgaların oluşmasına sebep olan ani ve hızlı enerji salınımıdır. Depremlerin lokal zemin koşulları üzerine etkisi deprem mühendisleri tarafından uzun bir süredir araştırılmaktadır. Geçmiş dönemlerdeki genel uygulama pseudo-statik yaklaşımlar ve deneyimlerdi. Fakat son on yılda, sonlu elemanlar programlarının birçok karmaşık problemin üstesinden gelmesiyle birlikte, araştırmacılar deprem analizlerini ve simülasyonlarını yapmak için bilgisayar programlarını kullanmaya başladılar. Bu çalışmada, tepki spektrumu, farklı noktalardan ölçülen PGA değerleri ve büyütme katsayıları üzerinden zemin iyileştirmesinin deprem durumundaki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, aynı ölçüler ve parametrelere sahip ve Doğal durumu, yüzeysel temel durumunu ve kazıklı temel durumunu göstermek üzere üç model oluşturulmuştur. Belirli kriterler çerçevesinde yedi deprem kaydı seçilmiş ve filtre ve ölçeklendirilmiştir. Sonuçlara göre kazık ile yapılan zemin iyileştirmesinde birçok durumda tepki spektrumunun değişmediği görülmüştür. Bu durumda belirtilen yükleme ve zemin koşullarında zemin sınıfını da değiştirmemiştir. Fakat yükleme durumuna bağlı olarak bazı durumlarda spektrumda değişiklikler olmuştur. Bununla beraber farklı noktalarda PGA değerleri ölçüldü. Ve görüldü ki, dalgalar zeminde ilerlerken çoğu durumda büyütmeye uğradılar. Ve büyütme faktörlerine göre, derin temel durumunda büyütme faktörlerinin doğal duruma göre daha düşük olduğu belirlendi. Buna göre, kazık imalatı ile yapılan zemin iyileştirmesi deprem durumunda doğal duruma göre büyütmeyi daha çok engelledi.
Özet (Çeviri)
Earthquake is the rapid and sudden release of a huge energy resulting from the rupture of earth crust which cause the creation of seismic waves. The effect of earthquakes on soil conditions has been investigating for a long time by earthquake engineers. The common practice in the past was mainly pseudo-static analysis and experiences. In the last ten years due to development of finite element programs to overcome many complex problems, researchers started to use computer programs to simulate and analyze earthquake conditions. In that study, effect of soil improvement on site response during earthquake loading conditions is studied through response spectrum, PGA values measured from different points and amplification factors. For that purpose, three models are created with same dimensions and material properties, which represents the initial condition, raft foundation condition and deep foundation condition. Seven-time history records are selected and scaled with appropriate selection, scaling and filtering criteria. Results show that, the soil improvement through pile construction does not create any shifts in the response spectrum, thus it does not change the soil class in most of the cases for the given loading and soil conditions, but for some records, the spectrum may change depending on the loading. Beside we checked the PGA values at different points. It is seen that there is amplification as the wave travels within soil in most cases. And based on amplification factors, it is stated that amplification factors of deep foundation are lower than initial condition. Thus, the soil improvement through the construction of piles deamplifies the earthquake loading much better than natural condition.