After the Timurid renaissance: Scholarly mobility between the lands of Rum and Acem from the fourteenth through the sixteenth century
Timur rönasansından sonra: On dördüncü yüzyıldan on altıncı yüzyılın sonuna kadar Acem ve Rum toprakları arasında gerçekleşen ulema hareketliliği
- Tez No: 599533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ATÇIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez Acem ve Rum toprakları arasında on dördüncü yüzyıldan on altıncı yüzyılın sonuna kadar yaşan ulema hareketliliğinin nedenlerini ve etkilerini bulmayı amaçlamaktadır. Bu dönem Moğol İmparatorluğu'nun çöküşü ve İslam topraklarında yeni imparatorluklarının ortaya çıkmasından kaynaklanan karmaşa ve değişme çağıdır. Eş-Şeḳāʾiḳu'n-nuʿmâniyye fî ʿulemâʾi'd-Devleti'l-ʿOs̱mâniyye've Hadâiku'l-hakāik fî tekmileti'ş-Şekāik eserlerinin verdiği bilgilere dayanarak Osmanlı ve Acem topraklarında sosyo-politik değişimin ulema hareketliliğini nasıl şekillendirdiği eğitim merkezleri, kariyer olanakları ve kişisel ağlar dikkate alınarak incelenecektir. Bu tezin özellikle Osmanlı entelektüel geleneği olmakla birlikte İslam entelektüel geleneğinde ulema hareketliliğinin nedenleri ve etkileri üzerine daha geniş bir bakış açısı sunması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to ascertain the causes and effects of the scholarly mobility between the Persianate lands and the lands of Rum from the fourteenth century through the sixteenth century. This was an age of turmoil and change caused by the collapse of the Mongol Empire and rise of new empires in the Islamic lands. Based on the information from two biographical dictionaries, Al-Shaqaʾiq al-Nuʿmaniyya fi ʿUlama al-Dawla al-ʿUthmaniyya and Hadaʾiq al-Haqaʾiq, this thesis will explore how socio-political changes in the region shaped the motivations behind scholarly mobility, with the focus on educational centers, career opportunities, and personal networks in the Persianate lands and the Ottoman Empire. It is hoped that this thesis will contribute to a better understanding of the motivations behind and the effects of scholarly mobility on Islamic intellectual traditions, especially the Ottoman intellectual tradition.