Sporda yönlendirmenin yeri ve önemi - 'Futbol örneği'
  1. Tez No: 59955
  2. Yazar: VEYSEL KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇAKMAKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Sporda uluslararası düzeyde başarıya ulaşabilmek, spora erken yönlendirme ile mümkündür. Çocukların gelecekte en yüksek verimi sağlayacakları branşlara zamanında kanalize edilmesi, spor biliminin en önemli konusunu teşkil etmektedir. Çünkü spor gibi limitlerin çarpıştığı bir ortamda bu olgu çok büyük bir önem taşımaktadır. Araştırmamızda genel olarak sporda, özel olarak da Futbol'da yönlendirmenin önemi psiko-sosyal bir yaklaşım içerisinde ele alınmaya çalışılmıştır. Bunun için iki aşamalı bir yol izlenmiştir, öncelikle konu ile ilgili yerli ve yabancı kaynaklara ulaşılmaya çalışılmış, daha sonra 99 sporcu, 99 antrenör, 99 beden eğitimi öğretmeni üzerinde bir anket araştırması yapılmış, bu araştırma sonucunda elde edilen bulgular istatistikî olarak değerlendirilmiştir. Hedeflenen amaçlar ve hipotezlerimiz doğrultusunda elde edilen sonuçlara göre sporcular genelde 19-24 yaşlarındadır ve tamamı okur-yazardır. Araştırma kapsamına alman sporcuların çoğunluğunun 10-15 yılı kapsayan futbol geçmişi bulunmakta ve ilk lisanslarım 11-15 yaşlan arasında çıkartmıştır. - Sporcuların futbola yönlenmelerinde aileden, aile dışından ve çevreden kaynaklanan sebepler bulunmaktadır. Aile içinde en fazla babanın, aile dışında arkadaş ve yakın akrabanın, çevreden ise evin yakınında futbola müsait alanların etkisinin daha ağırlıklı olduğu bulunmuştur. Ayrıca sporcuların futbola ilgi duymaları ve sevmeleri de aynı bir etken olmuştur. - Sporcuların %71.7'sine futbola yönlendirilirken test yapılmadığı belirlenmiştir. Bu sebeple sporcuların %20.2'si başka bir branşta daha başarılı olabileceğine inanmaktadır. - Araştırmamız kapsamındaki antrenörlerin çoğunluğu, amatör takımlarda görev yapmakta ve tamamına yakını çeşitli kategorilerde antrenörlük lisansına sahiptir. Ayrıca antrenörlerin çoğunluğu en az 7 yıl antrenörlük tecrübesine sahip bulunmaktadır. - Antrenörler futbola yönlendirmede temel kriter olarak genellikle fiziksel yapıyı dikkate almakta ve futbolcularına büyük çoğunlukta teknik yetenek ve kondisyonel testler uygulamaktadır.vu- - Antrenörlerin yansından fazlası sporcuların futbola yönlendirilmesinin en ideal 8-10 yaşlan arasında yapılabileceğini düşünmektedir. - Araştırmamız kapsamındaki beden eğitimi öğretmenlerinin çoğunluğu en az 6 yıl öğretmenlik tecrübesine sahip olup, yine çoğunluğu lise düzeyinde görev yapmaktadır. - Beden eğitimi öğretmenlerinin yansından fazlası beden eğitimi ders sürelerinin arttırılmasını istemektedir. - Beden eğitimi öğretmenlerinin tamamı, çocuğun spora yönlendirilmesinde etkilerinin olduğuna inanmakta, fakat bu etkinin birimci derecede olduğuna inanmamaktadır. - Beden eğitimi öğretmenlerinin çoğunluğu, öğrencilerine çeşitli testler uygulamakta, ancak özellikle fiziksel testleri tercih etmektedir. - Beden eğitimi öğretmenlerinin yansından fazlası, kulüp-okul iletişimi kurabildiklerini, özellikle kulüp tesislerinden yararlanarak bu iletişimi gerçekleştirdiklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
- vıu 3.1. ABSTRACT Attaining success in international level is possible through early orientation towards sports. Canalizing children to the branches at which they will be most successful in future constitutes the most significant subject of the science of sports, because this fact carries an important weight in an environment where 'limits' such as sports collide. In our research, the importance of orientation generally in sports and specifically in football was taken up within a psycho-social approach. To realize this a two-step method was used. Turkish and foreign sources concerned with the subject were scanned, later a questionnaire was conducted on 99 sportsmen, 99 trainers and 99 physical education teachers and the results obtained after the research were assessed statistically. In accordance with the results obtained which are in line with the arms and hypothesis the sportsmen are between 19 and 24 ages in general and all of them are literate. Most of the sportsmen in this research have 10-15 years of experience and had their first licences at the ages of 1 1t15. In the orientation of the sportsmen to football there are some causes proceeding from the family and environment. It is observed that effect of father in the family, effects of friends and close relatives and the areas suitable for football in the environment play a crucial role. Furthermore, the sportsmen's inclination towards football is another factor. It is found out that 71.7 percent of the sportsmen are not tested while orienting them towards football. For this reason 20.2 percent of the sportsmen believe that they can be more successful in another sports branch. The majority of the trainers in this research are employed in amateur teams and almost all of them have licences in different categories. Furthermore, most of the trainers have a seven-year experience in their job. Trainers generally consider physical posture as the fundamental criterion and mostly apply tests of technical ability and condition.-IX- More than half of the trainers are of the opnion that ideal ages for the orientation of sportsmen to football are between 8-10 ages. The majority of the education teachers have at least a six-year experience in their profession and are employed in high schools. More than half of the physical education teachers want that P.E.Lesson periods should be prolonged. All of the physical education teazhers believe that they have an effect on children's orientation towards sports. However, they don't believe that this is influential primarily. Most of the physical education teachers apply different tests to.their students yet, they prefer especially the physical tests. More than half of the physical education teachers stated that they could establish club-school communication and they realize this by benefitting from the club facilities.