Futbol seyircisinin sosyo-kültürel yapısının şiddet eylemine etkisi, voleybol ve basketbol seyircileri ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 59954
  2. Yazar: MEHMET ACET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİT SERARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
ÖZET“Futbol seyircilerinin sosyo-kültürel yapısının şiddet eylemine etkisi, voleybol ve basketbol seyircileri ile karşılaştırılması”, ile ilgili çalışmamız teorik ve uygulamalı olarak iki bölümden oluşmaktadır. Teorik olan birinci bölümde, Futbol'un Dünya'da ve Türkiye'deki gelişimi incelenmiştir. Sosyal bir grup olarak futbol seyircisinin özellikleri, ferdi ve grup içi davranışları, liderin grup üzerindeki etkileri ve asosyal (topluma uyamayanlar) olarak futbol seyircisinin yapısı ele alınmıştır. Futbol'da; saldırganlık, şiddet ve saldırganlığın kaynaklan içerisinde, saldın, fanatiklik, holigan ve holiganizm konulan araştırılmıştır. Aynca bireylerin saldırganlık, şiddet ve tahripkârlık eylemine etki eden faktörler, sosyo-kültürel yapılan da araştırılmıştır. Futbolda saldırganlığa ve şiddete; medyanın, hakemlerin, amigoların, grup ve kalabalık kültürünün, etkisi, bunların önlenmesi için yapılan çalışmalar ve öneriler, Avrupa Konseyi'nin ve FİFA'nın saldırganlık, şiddet üzerine yayınlamış oldukları kararlar dikkate alınarak incelenmiştir. Bütün bu konular kaynak taraması yapılarak araştırılmıştır. Uygulamalı bölümde, araştırma problemi hazırlanan anketteki değişkenler dikkate alınarak konuya açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Araştırma evreni ve örneklemi İstanbul ilinde faaliyet gösteren kulüplerden, Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Denizlispor, İstanbulspor müsabakasını izleyen futbol seyircilerine, basketbolda; Ülkerspor ve Efes Pilsen takımlarına, voleybolda; ise Genç Bayanlar Türkiye Şampiyonası'na katılan Bursa Nilüferspor, Galatasaray, Fenerbahçe, Enka, Eczacıbaşı takınılan arasında oynanan müsabaka seyircilerine uygulanmıştır. Araştırmada; 907 adet futbol seyircisine, 352 adet basketbol seyircisine, 300 adet voleybol seyircisine olmak üzere toplam 1559 adet anket uygulanmıştır.Bu deneklere 22 soruluk anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen veriler istatistiki metodlar ve ki-kare analizi ile değerlendirilmiştir. Yorumlar da buna göre yapılmıştır. Araştırmamızda elde ettiğimiz verileri kısaca özetlersek; futbol, basketbol ve voleybol seyircileri arasındaki sosyo-kültürel farklılıktan, bu farklılıkların sebeplerini ve seyircilerin şiddete yönelmelerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Basketbol ve voleybol seyircileri arasında kısmen farklılıkların bulunmasına rağmen, futbol seyircilerinin, basketbol ve voleybol seyircilerine oranla eğitim, psikolojik, sosyo-ekonomik yönlerinin farklı olduğu, dolayısıyla sosyo-kültürel düzeylerinin, basketbol ve voleybol seyircilerine göre düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu tespitler doğrultusunda futbol seyircilerinin yapı itibarıyla şiddete daha yatkın bir özelliğe sahip oldukları ve diğer iki branş seyircilerinden bu noktada ayrıldıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
vu 3.1. ABSTRACT This research which is on the subject of“The effect of socio-cultural structure of football spectalors on violence and its comparison with volleyball and basketball viewers”is composed of two main parts as being theory and application. In the theory part the development of football in Turkey and in the world is studied. The characteristics of football viewers as a social group, their personel and in-group attituden, the ibfluence of leader on the group and the structure of non-social spectators are taken up. The following subjects are studied: Aggressiveness in football; violence, fanaticism, holiganism, aggression and aggressiveness which are within tfie sources of violence and aggression. The aggression of individual and their socio-cultural structures, the factors effecting violence and destruction are studied in detail. Influence of media, referees, amigos, groups and crocuds of football on aggression and violence, the suggestions and studies to prevent these, the decisions issued on aggression and violence by FIFA and European Counal are examined thoroughly. In the application part, the subject is elaborated by taking into consideration the variables in the questionnaire. The research in carried out within the environment of the football viewers who watehed the matehes of Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray and Istanbulspor which are the sports clubs in Istanbul, the basketball viewers who watehed the matehes of Ülkerspor and Efes Pilsen and the volleyball viewers who watehed the matehes of Nilüferspor of Bursa, Galatasaray, Fenerbahçe, Enka and Eczacıbaşı which participated in the Young Women's National Volleyball Championship. In the research 1559 items of questionnaire were applied in total, 907 of which were applied to football viewers, 352 of which were applied to basketball viewers and 300 of which were applied to volleyball viewers. These viewers were asked 22 questions is the questionnaire. The obtained data were evaluated by using statistical methods and Ki-Square Analysis. The comments were made accordingly.- Mil' This research is conducted to demostrate the socio cultural differences amorg the football, basketball and volleyball viewers and to demostrate the causes of these differences and their effects on viewers inclination towords violence. It is found out that although there are some differences amorg the basketball and volleyball viewers the football viewers are different from the basketball and volleyball viewers from the education psychology and socio-economic points of view, thus their socio-cultural levels are lower than those of basketball and volleyball viewers. In the light of these it is concluded that the football viewers have a tendency towards violence more than others and they diffes from the other viewers in this respect.