Futbolda yöneticilerin uyguladığı ödül ve cezaların disiplin açısından değerlendirilmesi ve başarıya etkisi
  1. Tez No: 59956
  2. Yazar: ADNAN ERSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLAVER CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET“Futbolda yöneticilerin uyguladığı ödül ve cezaların disiplin açısından değerlendirilmesi ve başarıya etkisi”konusundaki bu çalışma, teorik ve uygulamalı alan araştırması olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Kaynak taramasının kullanıldığı birinci bölümde, spor, futbol, futbol yöneticiliği, ödül-ceza ve disiplin konulan tartışılmıştır. Sporda bilhassa futbolda ödül- ceza ve disiplin ilişkisi hukuk, ahlak ve başarı açısından incelenmiştir. Futbolda yöneticilerin sporcularını disipline etmek ve performanslarım arttırmak için ödül ve ceza uygulamalarına sıkça başvurdukları, sporcuların da bu uygulamalardan maddi ve manevi olarak etkilendikleri sonucuna varılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde araştırma problemlerine göre hazırlanan 25 soruluk anket formu, araştırmanın evren ve örneklemini oluşturan Türkiye 1. Futbol Ligi'nde faaliyet göstermekte olan Beşiktaş Spor Kulübü, Bursa Spor Kulübü, Samsun Spor Kulübü ve Denizli Spor Kulübü futbol takımlarına mensup 104 sporcuya uygulanmıştır. Elde edilen veriler frekans dağılımı ve Ki-Kare analizi adlı istatistiki tekniklerden yararlanılarak değerlendirilmiş ve yorumlar buna göre yapılmıştır. Araştırma sonucundan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir : Sporcuların büyük çoğunluğu takım disiplininin sağlanabilmesi için ödül ve cezaların mutlaka uygulanması gerektiğine inanmaktadır. Ödüllerin performansa müsbet etkisinin olduğu ve yükseldiğinin sporcuyu motive ettiği, cezaların ise sporcuyu uzun vadede disipline soktuğu anlaşılmıştır. Ayrıca futbolcular için en ağır cezanın takımdan atılmak olduğu tespit edilmiştir. Sporcular alacakları ödüllerin miktarının, kendilerinin ve yöneticilerin ortak kararıyla belirlenmesini isterken, cezaların ihtar edildikten sonra verilmesi gerektiği müşterek görüş olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
-VI ABSTRACT This research is on the subject of“on assessment of rewarding-punisment applied by the football managers from the discipline point of view”is composed of two parts as being theoretical research and applied domain research. In the first part at which a lot of sources are scanned, the subjects of sports, football, football management, rewording punishment and discipline are discussed. In sport particularly in football, the rewarding-punishment and discipline relationship is studied from the law ethics and achievement points of view. It is concluded that the football managers apply to the and the sportsmen are affected from these applications both materially and morally. In the second part of the research, the questionnaire which included 25 questions and which was prepared according to the research problem was applied to some 104 sportsmen who play for the Turkish First Soccer League teams of Beşiktaş, Bursaspor, Samsunspor and Denizlispor and the research was carried out within the environment of these teams. The obtained results were assessed by using the statistical methods of 'Frequency Distribution' and 'Ki-Square Analysis' and the comments were made accordingly. The data obtained from the research can be summarized as follows. The majority of the sportsmen believe that awards and punishments must be given in order to discipline the team. It is understood that prizes have a positive effect on performance and motivate the sportsmen and that punisments discipline sportsmen in the long run. Furthermore, it is noticed that the worst punishment for the football players is to be dismissed from the team. The sportsmen demand that the amount of prizes that they will have should be determined by the sportsmen and managers together and want that punishments should be given after an initial worning, which appeir as common views.