Rus Vaganova Bale Ekolü'nde ilk üç yılın bar hareketlerinin, müzik örnekleri ile incelenmesi
A study on the bar movements of the first three years in Russian Vaganova Ballet School with music samples
  1. Tez No: 599597
  2. Yazar: HÜMA İŞSEVER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ORAL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, Vaganova Bale Sisteminin ilk üç senesinde kullanılan bar hareketleri, öğrenciler için belirleyici ve yapılması zorunlu teknik hareketler, belli bir sıralama içerisinde, müzik kullanımları ve nota örnekleri ile beraber verilmeye çalışılmıştır. İlk senede yapılan hareketler, ikinci ve üçüncü senede tekrar yazılmadan, eklemeleri ve değişimleri ile birlikte verilmiştir. Tavsiye edilen sıra ve yöntem ile uygulanışı, yine öğreticinin kendi bilgi ve ders işleyiş yöntemi ve öğrencinin bunu algılama ve sergileme yeteneği arasındaki bağlantıya göre değişikler gösterebilmektedir. Sonuç olarak hedeflenen, egzersizlerin sıra ve aşamalarının doğru müziklerle desteklenerek dansçının, doğru bir teknik ve fiziki yeterliliğe ulaştırılmasıdır. Bale korrepetitörlerinin de, öğretmeninin gösterdiği hareketlere en uygun düşen müzik eşliğini seçebilmeleri ve bu alandaki eksikliklerin giderilmesi amacıyla, temel bar egzsersizlerinden en önemlileri seçilmiş olup, bu hareketlerin her birinin yapısına en uygun müziği, açıklamaları ve nota örnekleriyle verilmeye çalışılmıştır. Bu içerik ile birlikte, bale korrepetitörlerinin de bu çalışmadan faydalanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the bar movements used in the first three years of Vaganova Ballet System, the determinative and compulsory technical moves for the students were tried to be provided in a certain order along with the music uses and note samples. The movements carried out in the first year were stated in the second and third years only with the additions and changes thereof without being rewritten. The recommended order and method can vary depending on the relation between the instructor's own knowledge and methodology and the student's ability to perceive and display it. As a result, the aim is to develop the dancer for the accurate technical and physical competence by supporting the orders and stages of the exercises with correct music. In order for the ballet correpetitors to choose the most suitable musical accompaniment for the movements shown by their teachers and to eliminate the deficiencies in this field, the most important basic bar exercises were selected and the most appropriate music for each of these movements were tried to be provided with explanations and musical note examples. With this content, it is also intended that ballet correpetitors benefit from this study as well.