Rus ekolü 'Vaganova' ile İngiliz ekolü 'Royal Academy of Dance' bale metotlarında kol pozisyonları,port de bras ve arabesque'ler arasındaki farklılıklar
Differences of ballet methods in arm positions, port de bras and arabesques between 'Vaganova', the Russian ecole and 'Royal Academy of Dance' the English ecole
  1. Tez No: 460508
  2. Yazar: OLGA ÇİĞDEM GÖLDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. MÜRİDE AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bale sanatçılarının farklı ülkelerde farklı terminolojiler ile karşılaşmaları olasılığı yüksektir. Bu tez çalışmasında, bale sanatının tarihsel geçmişi ve gelişimi genel hatlarıyla yer almaktadır. Çalışmada, yüzyıllar içerisinde bu sanatın teknik ve artistik alt yapısını oluşturan, günümüze dek etkisini sürdüren ekoller araştırılmış, bale sanatının gelişmesinde öncü olmuş isimlere yer verilmiştir. Bu kapsamda, Türk Balesi'nin oluşumuna yer verilmiştir. Rus, İngiliz, Fransız sistemleri arasındaki terminolojik farklılıkların bir kısmı hareket detayları ile açıklanmış; tezin esas hedefi olan Vaganova ve Royal Academy of Dance (RAD) programları içerisindeki pozisyonlar, arabesque'ler ve port de bras hareket dizileri arasındaki farklılıklar daha kapsamlı ele alınmıştır. Anahtar Sözcükler Klasik bale, port de bras, arabesque, kol pozisyonları, Vaganova, RAD, Rus, İngiliz
Özet (Çeviri)
İt is highly common that ballet dancers encounter different terminologies countries. This 'thesis describes the historical backround and progress of ballet art in general terms. İn this study, ecoles that form a basic of ballet technics and artistical structure in centruies and maintain its effects up to present are being researched, leading names in progress of ballet art are being included. İn this contex, this study includes the formation of the Turkish ballet. Major part of the terminology differences between Russian, English and French styles are kinetically explained in details; differences in movement series, arabesques, port de bras and positions that are included in programmes of Vaganova and Royal Academy of Dance are extensively approached. Key Words Classical ballet, port de bras, arabesque, arm positions, vaganova, rad, russian,english