Klasik bale eğitiminde Kuğu Gölü Balesi'nin önemi
Importance of Swan Lake Ballet in classical ballet education
  1. Tez No: 566376
  2. Yazar: EVELİNA TUNÇSAV
  3. Danışmanlar: PROF. MAKBULE DİLEK EVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Bale Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İlk sahnelendiği günden itibaren günümüze kadar dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ve her versiyonu ile iddiası biraz daha artan Kuğu Gölü Balesi, içeriğinde yer alan dansların kendi aralarında da farklı stil ve karakterlere bölünmesi, farklı teknik ve artistik formları içermesi, klasik bale eğitimi açısından, hem dansçı adaylarını, hem de profesyonel dansçıları özel çalışma ve algılamaya tabi tutar. Bu tez çalışmasında, klasik bale eğitimi için önemli bir rol oyanayan Kuğu Gölü Balesi'nde kullanılan ve eserin özelliğini ortaya çıkaran temel pozlar ve pozisyonlar, teknik hareketler Rus Vaganova eğitim metoduna göre hazırlanarak, hareket kuralları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Always drawing attention and becoming more daring with each version since its premiere, Swan Lake Ballet subjects both future dancers and professional dancers to special efforts and perception with regards to classical ballet training as the dances it contains are divided into different styles and characters and it contains different techniques and artistic forms. This thesis prepares, in accordance with Russian Vaganova training method, the basic poses and positions, technical moves that are used in the Swan Lake Ballet and reveal the characteristic of the Ballet, which plays an important role in classical ballet training.