Ortaöğretim 9. sınıflarda dil bilgisi öğretiminin başarı, tutum ve öğretmen görüşleri bakımından incelenmesi
Examination of grammar teaching in grades 9 by terms of success, attitude and teacher opinions
  1. Tez No: 599599
  2. Yazar: AYŞEGÜL KAYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH VEYİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, 2018 Türk dili ve edebiyatı öğretim programının getirdiği yenilikler doğrultusunda ortaöğretim 9. sınıflarda gerçekleştirilen dil bilgisi öğretiminin öğrencilerin akademik başarıları ve derse karşı tutumları üzerindeki etkisinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Ayrıca öğretmenlerin mevcut öğretim programı ve öğretim süreçleri hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi de araştırmanın amaçları kapsamındadır.Araştırmada durum çalışmalarından olan iç-içe çoklu durum deseni kullanılmıştır. Araştırma; ileri, orta ve düşük seviye başarıya sahip olan üç farklı okuldaki öğrenci ve öğretmenlerle birlikte yürütülmüştür. Çalışma grubunun belirlenmesinde tabakalı amaçsal örnekleme yönteminden faydalanılmış, bu doğrultuda 2018-2019 öğretim yılında başarı düzeylerine göre belirlenmiş üç farklı okulda öğrenim görmekte olan toplam 75 öğrenci ve bu okullarda görev yapan 12 Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Ardından veri toplama araçları olan tutum ölçeği ve başarı testi 11 hafta arayla öğrencilere ön test ve son test olarak uygulanmış, öğretmenlere ise yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Araştırma sürecinde nitel veriler için betimsel analiz yöntemi, nicel verilerde ise normallik analizleri, bağımlı örneklem t testi, ANOVA, Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu uygulanmıştır. Öğrencilerin akademik başarı ve tutum puanlarındaki değişimin okul başarı düzeylerine göre anlamlı olarak farklılaştığı, akademik başarı ile tutum arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin ise öğretim programı hakkında genellikle olumsuz görüş belirttiği ve programı uygulamakta problem yaşadığı belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda dil bilgisine yönelik akademik başarı ve derse yönelik tutum üzerinde okul başarı düzeyi faktörünün etkili olduğu ve öğretim etkinliklerinin öğrencilerin genelinde aynı etkiyi yaratmadığı görülmüştür. Öğretmenlerin ise mevcut öğretim programının dil bilgisi öğretim anlayışına bağlı kalamadıkları ve geleneksel öğretim yöntemlerini kullanmaya devam ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to determine how the grammar teaching in the ninth grade effect students academically achievements and their interest towards to courses with novelties came out by 2018 Turkish language and literature education program. An also teachers opinions about current education program and their instruction process is within the aim of this research. In the research we used multiple case-embedded design as case study. Researching was advanced with teachers and students in three different school which are graduated as advanced, intermediate and simple. Stratified purposive sampling was used for specifying the working group. By this direction in three school which were graduated according to their succeeding degrees, 75 students and 12 Turkish language and literature teacher were appointed as the work group. And then attitude scale and achievement test which are used as data acquisition tool, were applied to the students every other eleven days as first and last test. On the other hand a semi-structured interview form was conducted to the teachers. During the research descriptive analysis study was used for qualitative data and normality analysis, confirmed sample t test, ANOVA and product-moment correlation was conducted to quantitative data. By the results, it was established that students succeeding performance and changings in attitude point differentiate expressively according to schools' succeeding degrees. We recognized that teachers have generally negative opinions about education program and they experience different difficulties when they apply the program. In the end of the research, we recognized that school succeeding factor is effective on academic success aimed at grammar and attitudes to courses. And also we recognized that education activities have not generally same effects on students. It was determined that teachers don't held to current education program grammar teaching approaches and they continue traditional teaching programs.