İç Anadolu Bölgesi'nde yeme bağımlılığı bulunan bireylerin psikolojik semptomlarının incelenmesi
Examination of the relationship between psychological symptomsand food addiction in Central Anatolian Region
  1. Tez No: 599617
  2. Yazar: İNCİ NUR ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, İç Anadolu Bölgesi'nde yeme bağımlılığı düzeyi ile psikolojik semptomların ilişkisi incelenmiştir. Çalışma TURBAHAR projesi kapsamında yürütülmüş olup, 2800 kişilik örneklemin yeme bağımlılığı düzeyi, demografik değişkenleri ve psikolojik semptomlarına ilişkin veriler incelenmiştir. Katılımcılara, anket çalışmasının bir bölümü olan, Davranış Etkileme Yükü Formu, Demografik Bilgi Formu ve Kısa Semptom Envanteri uygulanmıştır. Araştırmada, karşılaştırmalı ve yordayıcı ilişkisel analizlerle bulgular değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, katılımcıların psikolojik semptomları yeme bağımlılığı düzeyine göre anlamlı biçimde farklılık göstermektedir. Sonuçlara göre, anksiyete, depresyon, somatizasyon, olumsuz benlik ve hostilite alt boyutları yeme bağımlılığı yüksek olan bireylerde daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, demografik değişkenler ve psikolojik semptomların yeme bağımlılığı düzeyi ile ilişkisi incelendiğinde, cinsiyet, çocuk sayısı ve hostilite düzeylerinin yeme bağımlılığı düzeyini yordadığı tespit edilmiştir. Kadınlar, çocuk sahibi olmayanlar ve hostilite puanları yüksek olanların yeme bağımlılığı düzeyinin yüksek oluşu istatistiksel olarak anlamlıdır. Çalışmada elde edilen bulgular, İç Anadolu Bölgesi'nde yaşayan bireylerde yeme bağımlılığı ve ilişkili psikolojik ve demografik faktörlerin incelenmesi açısından ilerleyen dönemlerde yapılacak araştırmalar ve müdahalelere katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the level of eating addiction and psychological symptoms in Central Anatolia was investigated. The study was conducted within the scope of TURBAHAR project, and the data on the level of eating addiction, demographic variables and psychological symptoms of the 2800-person sample were examined. Participants were subjected to the Behavior Impact Load Form, Demographic Information Form and Brief Symptom Inventory, which are part of the survey. In the study, the findings were evaluated with comparative and predictive relational analyzes. According to the results of the study, psychological symptoms of the participants differ significantly according to the level of eating dependence. According to the results, anxiety, depression, somatization, negative self and hostility subscales were found to be higher in individuals with high eating addiction. In addition, gender, number of children and hostility levels significantly predicted the level of eating dependence. Women, participants with no children and those with high hostility scores have a higher levels of eating dependence. The findings of the study are thought to contribute to research and interventions to be made in the later period in terms of the analysis of eating addiction and related psychological and demographic factors in individuals living in Central Anatolia.