Spor tüketicilerinin spor merkezlerine yönelik hizmet kalitesi algıları ile ağızdan ağıza ve viral pazarlama algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the correlation between service quality perceptions of sport consumers towards sport centers and their mouth-to-mouth and viral marketing perceptions
  1. Tez No: 599621
  2. Yazar: AHMET YAVUZ KARAFİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmada spor tüketicilerinin ağızdan ağıza ve viral pazarlama algıları ile spor merkezlerine yönelik hizmet kalitesi algıları arasındaki ilişkiyi tespit etmek amaçlanmıştır. Spor merkezlerindeki algılanan hizmet kalitesinin spor tüketicilerin ağızdan ağıza ve viral pazarlama algıları üzerindeki etkisinin bilinmesi çalışmanın bir diğer amacıdır. Çalışmada, karma yöntem yaklaşımlarından açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Çalışmanın nitel bölümünde, çalışma grubunu Burdur il merkezinde faaliyet gösteren kamuya bağlı ve özel spor merkezlerine katılım gösteren 18 spor tüketicisi oluşturmaktadır. Çalışmanın nitel aşamasında örneklem grubunu belirleyebilmek için amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniğinden yararlanılmıştır. Katılımcıların konu hakkındaki görüşlerinin alınması amacıyla nitel veri toplama yöntemlerinden, yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden faydalanılmıştır. Nitel verilerin analiz edilmesi için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın nicel bölümünde, çalışma grubunu Burdur il merkezinde kamu veya özel spor merkezlerine üyelikleri bulunan 720 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada nicel verilere yönelik olarak şeçkisiz örnekleme yöntemlerinden basit şeçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Nicel araştırmada çalışma grubuna dâhil edilecek kişi sayısının belirlenmesi için örneklem büyüklüğünü belirleme tablosudan faydalanılmıştır. % 95 güven aralığında uygun örneklem sayısı 333 bulunmuştur. Araştırmaya 720 kişi katılmıştır. Çalışmada nicel verilerin toplanması için Q sport14 ölçeği ile Ağızdan Ağıza ve Viral Pazarlama Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Nicel verilerin analizine geçmeden önce verilere normallik testi uygulanmıştır. Normal dağılım gösteren iki bağımsız değişken için parametrik testlerden t testi ve ikiden fazla bağımsız değişken için ise tek yönlü varyans analizi Anova kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen verilere ise parametrik olmayan testler uygulanmıştır. İki bağımsız değişkenin analizi için Man Whitney U testi kullanılmıştır. Ayrıca araştırmanın nicel evresinde, çalışmaya ilişkin oluşturulan modelin test edilmesi için yapısal eşitlik modellemesi (YEM) den faydalanılmıştır. Çalışmanın nitel bulgularından elde edilen sonuca göre; katılımcıların spor merkezlerine yönelik olumlu ve olumsuz hizmet kalitesi algıları ile ağızdan ağıza ve viral pazarlama algılarına yönelik var olan temalar altında değerlendirme gerçekleştirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda, farklı katılımcı görüşleri elde edilmiştir. Çalışmanın nicel boyutunda katılımcıların ağızdan ağıza ve viral pazarlama algılarının cinsiyet, yaş, eğitim durumu, aylık gelir, spor aktivitelerine katılım amacı, spor aktivitesi ve yararlı bulunan mesajları başkalarına iletme gibi değişkenler arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Spor merkezlerine yönelik hizmet kalitesi algılarında ise cinsiyet, yaş, medeni hal, eğitim durumu, aylık gelir, katılım gösterilen spor aktivitesi, spor aktivitelerine katılım sıklığı, spor merkezi türü, spor yapma süresi ve spor yapma amacı gibi değişkenler arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca, katılımcıların spor merkezlerine yönelik hizmet kalitesi algısı ile ağızdan ağıza ve viral pazarlama algıları arasında ölçek geneli ve alt faktörlerinde poztif yönlü orta derece bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Çalışmada oluşturulan modelin test edilmesi ile birlikte oluşturulan modelin kabul edilebilir bir model olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu modelde, çalışan ve program alt faktörlerinin hizmet kalitesi üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu görülürken, kurum ile ilgili alt faktörün ise hizmet kalitesi üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between word of mouth and viral marketing perceptions of sport consumers and their service quality perceptions concerning sport centers and also know the impact of perceived service quality in sport centers on word of mouth and viral marketing perceptions of the consumers. The study was conducted using explanatory sequential design, which is among mixed method approaches. In the qualitative section of the study, the working group consisted of 18 sport consumers who participated in both public and private sport centers in the city center of Burdur. In the qualitative stage of the study, criterion sampling technique which is among purposeful sampling methods was used for determining the sample group. In order to receive the participants' views on the subject, a semi-structured interview form which is among qualitative data collection techniques was developed and the data collection process was implemented. The qualitative data were analyzed using content analysis method. In the quantitative section of the study, the working group consisted of 720 individuals who were members to public and private sport centers in the city center of Burdur. The study was carried out using simple random sampling method which is among random sampling methods for the quantitative data. In the quantitative study, the number of individuals to be included in the working group was determined using a sample size determination table. The appropriate sample number for the study which was in 95% confidence interval was found to be 333; however, 720 individuals participated in the study. In the study, the quantitative data were collected using Q sport14 scale and word of mouth and viral marketing perception scale. The quantitative data were analyzed using normalcy analysis aimed at data. T-test which is among parametric test techniques was used for two normally distributed independent variables and one-way analysis of variance (ANOVA) for more than two independent variables. Mann Whitney U test which is among non-parametric test techniques was used for not normally distributed data to analyze two independent variables. Additionally, in the quantitative stage of the study, structural equation modeling (SEM) was used for testing the model that was formed in relation to the study. As a result of the qualitative findings of the study; positive and negative service quality perceptions and word of mouth and viral marketing perceptions of the participants concerning sport centers were assessed under available themes and different participant views were obtained. In the quantitative dimension of the study, on the other hand, it was determined that there were significant differences between the word of mouth and viral marketing perceptions of the participants and variables such as gender, age, educational background, monthly income, purpose of participating in sport activities and conveying sport activities and useful messages to others. Service quality perceptions concerning sport centers were also assessed in terms of gender, age, marital status, educational background, monthly income, sport activity participated, frequency of participating in sport activities, type of sport center, duration and purpose of doing sports and some significant differences were determined between the variables. Besides, it was determined that there was a positively moderate relationship between the word of mouth and viral marketing perceptions of the participants and their service quality perceptions concerning sport centers in the entire scale and in the sub-factors. The model which was developed by testing the model developed in the study is an acceptable model. It was concluded that employee and plan (program) had a positive impact on service quality, whereas the sub-factor related to institution had a negative impact on service quality.