Çocuk suçluluğunun nedenleri ve alınması gerekli tedbirler
  1. Tez No: 59963
  2. Yazar: PERİM ÖZKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEZİYET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Gelmiş geçmiş bütün toplumlarda çocuk, üyesi olduğu toplumun bütün dikkatlerini üzerine çekmiş, en önemli yaratıklardan biridir. Çünkü çocuk, toplumların geleceğini garantiye alan tek varlıktır. Bu nedenle çocuğun normal gelişiminde görülen herhangi bir bozukluk veya sapma, büyük huzursuzluklara neden olmakta ve ilgilileri birtakım tedbirler almaya zorlamaktadır. Yüzyılımızın karmaşıklığı, toplumsal değerlerin sürekli ve hızla değişmesi, yeni kuşakların psikolojik çekişmesinde, suçlu çocukların artmasında, önemli derecede etkide bulunmuştur. Bu araştırmanın amacı Ankara Çocuk Islahevinde kalan çocukları suça iten nedenlerin araştırılıp alınması gereken önlemlerin neler olduğunun saptanmasıdır. Suça iten nedenlere yaş, öğrenim düzeyi, anne-babanın öğrenim düzeyi, ailenin sosyo-ekonomik düzeyi, anne-babanın birbirlerine ve çocuğa karşı olan tutumları, çocuğa uygulanan ceza yöntemi, çocukların boş zamanlarım nasıl değerlendirdiği, ailede kötü alışkanlığı veya sabıkası olan bir modelin bulunmasının etken olup olmadığı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Ankara Çocuk Islahevindeki çocukların % 88'inin 16-19 yaş grubu arasında olduğu ve bu çocukların % 60'ının ilkokul mezunu olduğu bulunmuştur. Anne-babaların % 24,43 'ünün okuma yazma bilmediği % 43,18'inin ilkokul mezunu olduğu, % 57,8'ini birbiriyle anlaşamadığı görülmüştür. Anne-babaların çocuklarına karşı faturalarında çocuklarından her dediklerini yapmalarım ve üstlerine çok düştüklerini, ceza yöntemi olarak azar ve öğüdün kullanıldığı saptanmıştır. Ayrıca çocukların % 79,5 'unun alt sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerden geldikleri ve bu ailelerde % 32,9 oranında kötü alışkanlıkları veya sabıkası olan bir modelin bulunduğu, çocukların % 80'nin işsiz olduğu ve boş zamanlarını gezmekahveye gitme, kumar oynama ve içki içme gibi kötü alışkanlıklarla değerlendirdikleri görülmüştür. Bu elde edilen sonuçlardan denencelerin doğru olduğu kanısına varılmıştır. Yalnız anne yoksunluğunun çocuğu suça yönelten bir etken olmadığı görülmüştür. Suçluluk damgası çocuğun tüm kişiliğini etkilemekte ve onun bu damgayı benimsiyerek ya da silme umudunu yitirerek yeniden suça yönelmesine uygun psikolojik ortamı hazırlamaktadır. Bu yüzden bu çocuklara hoşgörülü davranmamız, onları yaralamadan topluma yararlı bireyler haline getirmek, onların iş ve meslek sahibi olmalarına yardımcı olmak en büyük görevlerimizden biri olmaktadır. Dileğimiz, çocuğa psiko-pedagojik açıdan yaklaşacak yeterli uzman personelin, çocuk mahkemeleriyle, ıslah ve eğitim kurumlarımıza acilen atanması ve tüm kurumlarda uygulanacak“yeniden eğitim”yönteminin devletçe organize edilmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Child is one of the important creature who is always paid attention by all of the societies in past and present, just because only the child can guarantee the future of a community. So any spoilt and undesired behaviour in the development of a child causes troubles and makes the authorities take precautions. The complication of life in our century, continuously and rapidly change of social values, without any doubt, has an influence on psychological troubles and increasing number of guilty children. The aim of this research is to find out why children, staying in Ankara Children Reformatory Centre, committed crimes and what measures should be taken. In this research it is studied that whether or not there is any relation amongst the age, education and sociol-economic levels of the family, the method of punishment, children activities or preferences for their spare times, presence of any bad-tempered person or past offender in the family as a model, and the reasons let the children commit crime. According to the results of this study it can be seen that the % 88 of children in Ankara Children Reformatory Centre are between 16-18 years old and % 60 of them are primary school graduated. According to the research, % 24.43 of the parents are illiterate and also % 43.18 of them is primary school graduated and for % 67.8 of them there is a serious lack of harmony with the other members of the family. It is seen that parents never say no to their children desires and they are fond of their children, they prefer scolding and advising as a method of punishment. And also this research shows that % 90 of the children families are from lower sociol- economic levels and in these families there are past offenders and bad- 111tempered people as a model in a ratio of % 32.9, % 90 of the children are workless and they go cafes, gamble and have alcohol in their spare times. From these results it is regarded that samples are true. As an other important point it is seen that the absence of a mother is not a factor which let the children commit crime. To be labelled as guilty, affects personality of the child and causes to accept this tag or causes to fade of the hope of escaping from this tag, so in that way this label prepares the convenient psychological mood for the child to commit crime again. Because of that, tolerating without hurting them, and helping to learn a profession must be our first duty in order to gain them for the society. Our wish is; the urgently appointing of experts who can manage to deal with these children in psycho-pedagogic way, to the children courts, to the education and reformation centres, and the organisation of 're-education' method practised in all institutions, by the government. IV