Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların ve ebeveynlerinin fiziksel aktivite durumlarının incelenmesi Kahramanmaraş ili örneği
Analysis of physical activity status of children with parism spectrum disorders and Kahramanmaraş example
  1. Tez No: 599692
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların ile ebeveynlerinin fiziksel aktivite düzeylerinin bazı demografik faktörlere göre incelenmesidir. Çalışmaya, 2018–2019 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş il Merkezi Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinde öğrenim gören 252 Otizm spektrum bozukluğu olan çocuk ve bunların ebeveynleri katıldı. Çalışmanın verileri Craig, vd. (2003) tarafından geliştirilen“uluslararası fiziksel aktivite anketi (UFAA)”ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde; katılımcıların demografik özelliklerine göre, Fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki farklılıkları incelemek amacıyla t-testi ve Anova; değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi için ise Pearson Korelasyon testi uygulanmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkların kaynağını belirlemek için Tukey testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, katılımcıların fiziksel aktivite düzeyi sınıflandırılmış; deneklerin çoğunluğu minimal aktif (%84,1) çok az bir kısmı da çok aktif (%19,08) çocuklardan oluştuğu tespit edilmiştir. Katılımcı annelerinin çoğunluğunun normal kilolu %50,8, Kilolu %36,1 ve İnaktif %69,0 fiziksel aktivite düzeyine sahip oldukları tespit edilmiştir. Anne fiziksel aktivite düzeyleri ile çocukların fiziksel aktivite düzeyleri arasında %45,5 pozitif yönde orta seviyede bir ilişki bulunmuştur. Çalışan annelerin FAD MET-dk./hafta ortalamalarından (x̄=1843,69) çalışmayan annelerin FAD MET-dk./hafta ortalamalarının (x̄=1776,34) daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çalışmayan annelerin çocuklarının FAD MET-dk./hafta ortalamaları (x̄=1219,44) çalışan annelerin çocuklarının FAD MET-dk./hafta ortalamalarından (x̄=1076,46) daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the physical activity levels of children with autism spectrum disorder and their parents according to some demographic factors. 252 children with autism spectrum disorder and their parents from Kahramanmaraş city center Onikişubat and Dulkadiroğlu districts participated in the study in 2018-2019 academic year. The data of the study were performed by Craig, et al. (2003) and the personal information form developed by the researcher. In the analysis of the data; t-Test and ANOVA; Pearson Correlation test was used to examine the relationships between variables. TUKEY test was used to determine the differences between the groups. At the end of the study, physical activity level of the participants was classified; The majority of the subjects were found to be minimally active (84.1%) and a very small proportion (19.08%) of the children. It was found that the majority of the mothers had 50.8% normal weight, 36.1% overweight and 69.0% inactive physical activity. There was a 45.5% positive relationship between mother's physical activity levels and children's physical activity levels. It was found that the mean of FAD MET- min / week (x̄ = 1843,69) of working mothers was higher than the mean FAD MET- min / week (x̄ = 1776.34). The mean FAD MET- min / week (x̄ = 1219.44) of the children of the working mothers was found to be higher than the mean FAD MET- min / week (x̄ = 1076.46) of the working mothers.